Fillimi i epidemisë së Covid-19, doktori kinez: Zyrtarët lokalë të Wuhanit fshehën shkallën e shpërthimit të koronavirusit

Mos i humb

Armenia sulmon civilët në Azerbajxhan gjatë vizitës në varreza, disa të vdekur

Armenia përsëri ka shënjestruar civilët në Azerbajxhanin perëndimor duke shkaktuar tre të vdekur dhe tre të plagosur. Një zyrtar...

Të shtëna me armë zjarri në Mallakastër, policia sekuestron kallashnikov, granatë e municion luftarak, 2 në pranga

Policia e Fierit ka goditur dy raste të armëmbajtjes në Mallakastër dhe Divjakë, në kuadër të kontrolleve masive të ushtruara në orët...

Balla i përgjigjet Bashës: Je gënjeshtar. Taksa e biznesit të vogël është zero!

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pas deklararës së Lulzim Bashës, i cili tha se qeveria nuk...

A e dini se?! Njihuni me disa kuriozitete interesante

– Qentë mund të stërviten që ta nuhasin kancerin e mushkërive kohë përpara shfaqjes së simptomave – Mbi 350...

Një doktor kinez i cili diagnostikoi rastet e para me coronavirus në Kinë është shprehur për agjencinë e lajmëve BBC se beson që zyrtarët lokalë të Ëuhanit mbuluan shkallën e shpërthimit të këtij virusi në fillim. Profesor KoWk-Yung Yuen i cili ka ndihmuar në hetimet në Wuhan është shprehur se janë shkatërruar dëshmitë fizike dhe përgjigjja ndaj gjetjeve klinike ka qenë e ngadaltë.

“Kur shkuam në supermaketin Huanan, sigurisht nuk kishe çfarë të shihje sepse marketi ishte pastruar, kështu që nuk mund të identifikonim asgjë. Dyshoj se janë bërë fshehje lokale. Zyrtarët lokalë që supozohet të japin menjëherë informacionin, nuk e kanë lejuar një gjë të tillë ashtu sic duhet”-është shprehur profesor Yuen.

Kina është kritikuar për reagimin ndaj shpërthimit të covid 19 në fillim dhe për penalizimin e një doktori i cili u përpoq të paralajmëronte kolegët për virusin në fund të dhjetorit. Megjithatë, Kina ka mohuar vazhdimisht akuzat se fshehu informacione për ashpërsinë e këtij virusi.

Kina ka raportuar shifra më të larta që prej muajit prill, kur raportoi se vuri virusin nën kontroll. Si përgjigje, zyrtarët kinez kanë nisur testimet masive në Ksinjang dhe rajonet tjera fqinje.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Konsola e edicionit special PS5 Spider-Man është absolutisht e mrekullueshme

Tani jemi vetëm disa javë larg nga prezantimi zyrtar i Sony PS5, me lojtarë në të gjithë botën që po presin të...

Lufta ndaj Covid-19, Uellsi deklaron izolim dy javor

Nga 23 Tetori deri në 9 Nëntor do të rikthehet në një izolim pothuajse të plotë, një masë e cila u mor...

Konflikti vazhdon në Nagorno-Karabakh, të paktën 810 viktima

Një armëpushim i ri, i vendosur të shtunën në mesnatë që synonte ndalimin e luftimeve për rajonin e Nagorno Karabakut, duket se...

Maqedonia e Veriut drejt orës policore, Ministri i Shëndetësisë apel: Situata serioze, hapi i ardhshëm…

Maqedonia e Veriut po shënon shifra të larta të COVID-19 dhe Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe paralajmëron se vendi nuk është shumë...

Korbat e kurorës/ Legjenda e zogjve të Kullës së Londrës, që mbrojnë Britaninë

Këta zogj që shihni në pamje e kanë ndërtuar folen e tyre në Kullën e Londrës dhe madje kanë një kujdestar që...