Forcat turke arrestojnë 33 të dyshuar të FETO-s në gjithë vendin

Mos i humb

Lufta ndaj COVID-19, Biden: Të angazhohemi përsëri, e kemi me virusin, jo me njëri-tjetrin

Presidenti i zgjedhur Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve që “të dyfishojnë përpjekjet dhe të ri-angazhohen në luftë” kundër koronavirusit.

Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj

Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten,...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku i njohur nga Elbasani humb betejën me COVID-19

Koronavirusi i merr jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në...

Forcat turke të sigurisë arrestuan sot 33 persona nën dyshimin për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas grushtit të shtetit të mposhtur të vitit 2016 në Turqi.

Në operacionet në provincën veriperëndimore Kocaeli, policia nga njësia kundër kontrabandës dhe krimit të organizuar arrestoi shtatë të dyshuar, përfshirë një toger të shkarkuar dhe gjashtë ish-studentë të shkollës ushtarake.

Arrestimet ndodhën gjatë operacioneve të njëkohshme në Stamboll dhe Bursa pasi prokurorët në Kocaeli lëshuan fletarrestime për nëntë të dyshuar si pjesë e një hetimi mbi depërtimin e FETO-s në Komandën e Përgjithshme të Xhandarmërisë.

Përpos kësaj, në kryeqytetin Ankara policia që lufton krimet financiare arrestoi katër të dyshuar nga nëntë persona të cilët ishin shpallur në kërkim dhe të cilët akuzohen për përdorimin e ByLock, aplikacioni i koduar i mesazheve i grupit terrorist.

Ndërkohe, vazhdon kërkimi për shtatë të dyshuarit e mbetur.

Përpos kësaj, 22 të dyshuar të tjerë të FETO-s u arrestuan në operacione të njëkohshme në 14 provinca turke, nga Samsun në bregdetin e Detit të Zi; në provincën jugore Adana dhe provincën Balıkesir në rajonin e Marmarasë.

Burimet e sigurisë thanë se arrestimet u bënë pasi prokurorët në Tekirdağ lëshuan fletarrestime për 15 të dyshuar se kanë qenë në kontakt me anëtarë të lartë të grupit terrorist.

Organizata terroriste FETO dhe udhëheqësi i saj me qendër në SHBA, Fetullah Gulen, orkestruan grushtin e shtetit të mposhtur më 15 korrik të vitit 2016, në të cilin 251 njerëz u martirizuan dhe gati 2.200 u plagosën.

FETO qëndron pas një fushate të gjatë për të përmbysur shtetin përmes infiltrimit në institucionet turke, veçanërisht në ushtri, polici dhe gjyqësor.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Të gjithë anëtarët e BE-së do të kenë qasje në vaksinën COVID-19 në të njëjtën kohë

Spahn dhe komisionarja evropiane përgjegjëse për shëndetësinë, Stella Kyriakides, dhanë deklarata për gazetarët pas takimit të mbajtur nëpërmjet internetit me ministrat e...

SHBA, shkon në mbi 277 mijë numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i personave të vdekur nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në 277.021, prej të cilëve 2.635 kanë humbur...

Picë e Pjekur në Tigan – Si Ta Përgatisni Plot Shije Vetë Në Shtëpi

Kjo është një recetë fantastike, me shije të mrekullueshme e mbi të gjitha krejt e shëndetshme. Kjo recetë kërkon...

Gjykata Kushtetuese e Kosovës jep afatin, vendimi për fatin e qeverisë Hoti merret pas 7 dhjetorit

Gjykata Kushtetuese e Kosovës sot ka përfunduar mbledhjen e saj për rastin e deputetit Etem Arifi i cili ka qenë i dënuar...

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...