Bolivi, anulohen akuzat për terrorizëm kundër Moralesit

Mos i humb

Çfarë Është Listeria Dhe Sa e Rrezikshme Është Me Të Vërtetë?

Çdo vit, në mbarë botën, vdesin qindra njerëz si pasojë e një bakteri specifik që quhet Listeria. Listeria është...

Trump përgatitet të lërë Shtëpinë e Bardhë: Sigurisht që do e bëj nëse…

Presidenti i SHBA, Donald Trump po përgatitet të lërë Shtëpinë e Bardhë pas humbjes në zgjedhejt e 3 nëntorit.

Turqi, dënohen me burgime të përjetshme të rënda disa drejtues të organizatës FETO

Gjykata shpalli vendimin e dënimit me nga 79 burgime të përjetshme të ashpra për 4 “drejtuesit civilë” të organizatës

Një Orë Gjumë më Tepër – Efektet e Papritura Dhe Ndikimi në Organizëm

Kur vjen koha për t’u zgjuar, njeriut i duket sikur edhe pesë minuta shtesë në shtrat kanë rëndësi. Në...

Gjykata boliviane ka anuluar akuzat për terrorizëm dhe kryengritje kundër ish-presidentit Evo Morales, menjëherë pas fitores presidenciale të Luis Arce-s nga partia e majtë Lëvizja Për Socializmin (MAS).

Avokati i Moralesit, Wilfredo Chavez, në një deklaratë për agjencinë spanjolle të lajmeve EFE tha se urdhri i arrestit dhe padia gjithashtu janë anuluar.

Procesi i hapur nga qeveria e përkohshme e senatores së krahut të djathtë Jeanine Anez “mbetet në hapat e parë” në lidhje me Moralesin sepse “procedurat e rregullta të komunikimit ligjor ndërkombëtar nuk janë kryer” për të njoftuar Moralesin apo për ta thirrur atë për të dëshmuar, tha Chavez.

Vendimi erdhi disa ditë pasi partia e Moralesit, MAS, fitoi zgjedhjet me 55,1 për qind të votave.

Morales u përball me akuza për terrorizëm dhe kryengritje nëntorin e kaluar, pak pasi dha dorëheqjen nga posti i tij nën presionin ushtarak dhe mori azil në Meksikë, përpara se të udhëtonte në Argjentinë, ku po qëndron tani.

Qeveria e përkohshme gjithashtu kërkoi nga Organizata Ndërkombëtare e Policisë Kriminale (Interpol) që të lëshojë një fletarrestim kundër ish-presidentit, por kërkesa është refuzuar nga organizata me arsyetimin se akuzat kundër Moralesit ishin “krim politik”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vret pronarin e hotelit ku punonte për borxhin 200 euro, si u zbulua shqiptari nga policia greke

Policia greke zbulon vrasjen e një pronari hoteli në Santorini, siç raportojnë mendiat vendase. Trupi i 69-vjeçarit grek Nikos...

“Covid-19, përballja e madhe e shekullit”, Tritan Kalo zbulon “surprizën” në prag të pensionit, mesazh politikës dhe kritikëve

Mjeku i njohur, Tritan Kalo, shkruan në “Facebook” se përballja me pandeminë e koronavirusit ishte një “surprizë” për të në prag të...

PD tjetër denoncim për Rindërtimin, Duma: Durrësi totalisht i braktisur, asnjë ndërtim s’ka mbaruar. 99.1% e fondit limit është akorduar

Partia Demokratike ka ardhur sot me një tjetër video denoncuese, kësaj radhe nga ish-deputetja Grida Duma. Duma nga Durrësit...

Nafta pa taksa nga 2021, Rama jep lajmin: Procedura ligjore ka nisur me garën e shpallur nga Ministria. Fermerët që s’kanë NIPT të nxitojnë...

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë me dije lajmin se tashmë ka startuar procedura ligjore me garën e shpallur nga Ministria...

A do rrëzohet Qeveria Hoti? Kushtetuesja mblidhet nesër për vendimin, ja lëvizjet më të fundit që po ndodhin

Nesër në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës do të mbahet seancë dëgjimore lidhur me kushtetutshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi për votëbesimin...