Foto mbresëlënëse e Tokës siç shihet nga Hëna

Mos i humb

Anija kozmike Danuri e Institutit Korean të Kërkimeve Ajrore, ose Korean Pathfinder Lunar Orbiter (KPLO), e nisur në orbitë rreth Hënës në dhjetor 2022, ka filluar të dërgojë fotografi mahnitëse bardh e zi të Tokës siç shihen nga hëna, si si dhe fotot satelitore të planetit tonë.

Danuri (një kombinim i fjalëve koreane për hënë dhe kënaqësi) është misioni i parë hapësinor i Koresë së Jugut dhe po kryhet në bashkëpunim midis anijes kozmike dhe Agjencisë Hapësinore të SHBA (NASA). Anija u nis vitin e kaluar në gusht nga Kepi Canaveral në Florida nga një raketë amerikane Space X.

Në mesin e dhjetorit, Danuri hyri në orbitën hënore dhe filloi studimin e sipërfaqes hënore, si dhe fotografimin e saj, me qëllim identifikimin e vendeve të përshtatshme për uljet e ardhshme hënore. Gjetjet, ndër të tjera, do të ndihmojnë NASA-n të planifikojë misionet e saj të ardhshme nën programin Artemis, pasardhësi i misioneve historike Apollo. Qëllimi do të jetë krijimi i bazës së parë hënore pas vitit 2025.

Danuri është planifikuar të qëndrojë në orbitën hënore edhe për 11 muaj të tjerë

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit