Fruti i famshëm që mbron shëndetin e qenit

Mos i humb

Fruti i mollës është një mrekulli për shëndetin e qenit, pasi është i pasur me lëndë ushqyese. Përmban vitamina, antioksidantë dhe fibra.

Edhe nuk janë vetëm këto, vetitë e dobishme të mollës.

Është një nga opsionet më të mira për të ushqyer qenin tuaj. “Një mollë në ditë, veterineri e bën atë, për të parafrazuar proverbin e mirënjohur dhe për ta përshtatur atë me rastin tonë, që ka të bëjë me qenin tonë, pasi molla ka shumë përfitime ushqyese për trupin e tij.

Është një frut me kalori të ulët, plot vitamina esenciale si A, C, K, i cili është i rëndësishëm për shumë funksione trupore”, tha Helen Palaiologopoulou, konsulente për ushqimin e qenve e mace dhe liston përfitimet tona kryesore të mollëve për shëndeti i qenve.

Përfitimet themelore për trupin e qenit

– Molla është një burim i shëndoshë i vitaminës C, e cila rrit mbrojtjen e organizmit, ka aktivitet antioksidues dhe mbrojtje nga sëmundjet infektive.

Ajo gjithashtu mbron edhe qelizat nga radikalet e lira, të cilat shkatërrojnë ato, kështu që trupi është i mbrojtur më mirë në afat të gjatë.

Vitamina A mbështet shikimin, lëkurën dhe flokët. Vitamina K ndihmon proteinat ndërtuar që forcojnë e kockat dhe të kontribuojnë për të koagulimit të gjakut , por edhe të kontribuojnë në më të shpejtë shërimin e plagëve , si në ndalimin e gjakderdhje.

– Kjo redukton në inflamacion dhe ka antihistamine veprim . Përveç vitaminës C, molla përmban edhe substanca të tjera antioksiduese si  katekina , florizina dhe acidi klorogjenik, të cilat kanë veprime anti-inflamatore.

Në veçanti, quercetin, që i përket të flavonoids, luan një rol të rëndësishëm në trajtimin e lirë radikalëve, ndërsa në të njëjtën kohë, lufton edhe simptomat e alergjive . Kështu, mund të zvogëlojë acarimin, skuqjen, gërvishtjen dhe inflamacionin.

Nëse qeni juaj gërvisht, shtoni një mollë në dietën e tij. Mollët e freskëta na japin 4.4 mg kuercetinë për 100 gram mollë.

– Një gjë tjetër e madhe që mollët i ofrojnë qenit tonë, është se ato ndihmojnë në pastrimin e frymës dhe mbajtjen e dhëmbëve të pastër .

Mollët përmbajnë acid malik, i cili ndihmon në “lustrimin” e dhëmbëve.

– veryshtë shumë i mirë për tretjen dhe funksionin tretës. Mollët, si një burim i mirë i fibrave, ndihmojnë në funksionimin dhe shëndetin gastrointestinal .

Një mollë e mesme përmban 4.37 gram fibra të tretshme dhe të patretshme.

Ashtu si me fibrat e kungullit, roli i tij është i dyfishtë. Fibra e tretshme, e cila është pektina, ndihmon trupin të thithë ujin dhe të krijojë një xhel, i cili ngadalëson tretjen dhe thithjen e sheqerit në qarkullimin e gjakut. Për këtë arsye është e dobishme për qentë me diarre ose diabet , ndërsa fibrat e patretshme ndihmojnë në kapsllëk.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit