“Furnizimi i kufizuar i vaksinave kundër COVID-19 është i mundur deri në fund të vitit”

Mos i humb

Nga vrasja tek prodhimi e shitja e drogës, kush janë 3 vlonjatët që OFL i kërkon të deklarojnë pasurinë

Operacioni ‘Forca e Ligjit’ është ndalur sot në Vlorë, ku 3 subjekteve iu është kerkuar të deklarojnë pasurinë. Bëhet...

Shiten në ankand për 190 mln euro dorëshkrimet e Hitlerit

Dorëshkrimet e Adolf Hitlerit u shitën, në ankand nga shtëpia bavareze Hermann Historica. Lajmi konfirmohet për Ansa-n nga drejtori Bernhard Pacher, i...

Mbi 5 mijë gra me kancer gjiri, Manastirliu apel grave: Program kombëtar për depistimin e çdo gruaje 50-69 vjeç, mos neglizhoni shëndetin

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale Ogerta Manastirliu ka bërë një apel të fortë nga marshimi i zhvilluar në Elbasan nga organizata...

Trump e Biden intensifikojnë tubimet, 68 milionë amerikanë kanë votuar tashmë

Kanë ngelur vetëm 6 ditë nga mbajtja e zgjedhjeve presidenciale në SHBA dhe deri tani me miliona shtetas amerikanë kanë hedhur votën...

Një furnizim i kufizuar i vaksinave kundër koronavirusit të ri (COVID-19) mund të jetë i disponueshëm para fundit të vitit 2020, tha Qendra Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

“Shumë vaksina janë duke u zhvilluar dhe testuar, por disa mund të jenë gati para të tjerave. CDC është duke planifikuar shumë mundësi”, tha agjencia në një deklaratë.

Qendra tha se siguria e çdo vaksine të mundshme është prioritet kryesor dhe furnizimi me vaksina të suksesshme do të rritet.

Në rast të furnizimit të kufizuar, CDC tha se “disa grupe mund të rekomandohen që më parë të marrin vaksinën COVID-19”, ndërkaq ekspertët po punojnë se si t’i shpërndajnë ato në një “mënyrë të drejtë, etike dhe transparente”. 

Të martën, Instituti Kombëtar i Shëndetit, agjencia kryesore amerikane përgjegjëse për kërkimet biomjekësore dhe shëndetësore, tha se kanë filluar një studim për të përcaktuar nëse ilaçe të caktuara të aprovuara janë premtuese kundër COVID-19.

Instituti tha se ilaçi eksperimental antiviral Remdesivir ka demonstruar dobi klinike për pacientët.

Presidenti amerikan, Donald Trump, gjithashtu u trajtua me ilaçin kur u shtrua në spital pasi doli pozitiv me virusin.

Operacioni “Warp Speed” i administratës Trump synon të shpërndajë miliona doza të vaksinës kundër COVID-19 deri në fund të vitit 2020.

Në korrik, qeveria amerikane ra dakord të paguante Pfizer dhe BioNTech 1,95 miliardë dollarë për 100 milionë doza të vaksinës së tyre, nëse vërtetohet se është e sigurt dhe efektive. Ajo gjithashtu ka një marrëveshje me Novavax për të prodhuar dhe shpërndarë 100 milionë doza deri në janar 2021.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

U kërkohet deklarimi i pasurisë, OFL u dërgon formularin 5 personave

Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar formularin pesë personave.  Sipas OFL formulari u është dërguar: Gentian Ajazi, Artan Brahja, Bashkim Shijaku...

Nuk kalon sërish Projektligji për vlerat e UÇK-së

Deputetët e Kuvendit të Kosovës serish nuk i dhanë mbështetje Projektligjit për mbrojtjen e vlerave të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Gent Sejko konfirmohet pozitiv me Covid-19

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko konfirmohet pozitiv me koronavirus. Ai është në gjendje të mirë shëndetësore, me...

“Po fshihen të dhënat e Covid”, Basha: SPAK s’ka nevojë t’i çoj unë fakte, shqiptarët po vdesin trotuareve!

I pyetur nga gazetarët, nëse deklaratat e artikuluara prej tij se qeveria po fsheh shifrat e Covid, si infektimet ashtu edhe viktimat...

Ushqimet Më Të Mira Për Të Mbajtur Në Kontroll Diabetin

Të gjesh kombinimet e duhura ushqimore me qëllimin që të mbash të ekuilibruar nivelet e sheqerit në gjak mund të jetë shumë...