Gjendet ‘fundi’ i galaksisë sonë

Mos i humb

Shkencëtarët mund të kenë përgjigjen e gjetjes së fundit të galaksisë sonë sepse kanë zbuluar yjet më të largët në të.

Të hënën, në takimin e përvitshëm të Shoqatës amerikane të Astronomisë, astronomët deklaruan se mund të kenë përcaktuar frontin më të largët të Rrugës së Qumështit.

Janë zbuluar më shumë 200 yje të njohur si RR Lyrae në aureolën e galaksisë.

Yjet më të largëta ndodhen më shumë se 1 milionë vite dritë nga Toka, thuajse gjysma e distancës nga galaksia jonë fqinje, Andromeda që gjendet 2.5 milionë vite dritë larg.

Kjo do të thotë se Rruga e Qumështit shtrihet më shumë se 1 milionë vite dritë nga qendra e galaksisë.

Pulsimet dhe ndriçimi i yjeve RR Lyrae i bën ata “qirinjtë” që duhen për të matur largësitë në galaktikë.

Këto vëzhgime kanë lejuar shkencëtarët të gjejnë kufijtë më të jashtëm të Rrugës së Qumështit dhe rivendosin përkufizimin e tyre të mëparshëm.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit