Gjeneva refuzon të zgjasë punën e dyqaneve të shtunave

Mos i humb

Votuesit e Gjenevës kanë dhënë një mbështetje pothuajse unanime për një metodë të re të tërheqjes së anëtarëve të zgjedhur të qeverisë.

Rregullat e reja nënkuptojnë se një politikan mund të dëbohet nga një votim në Këshillin e Madh dhe më pas të konfirmohet nga njerëzit.

Propozimi u lansua pas skandalit rreth Pierre Maudet, i cili është dënuar për pranimin e dhuratave gjatë kohës që ishte në detyrë.

Një masë e madhe 92% e votuesve mbështetën ndryshimet, përcjell albinfo.ch.

Por votuesit e Gjenevës kanë refuzuar një propozim për të lejuar që dyqanet të hapen më gjatë të shtunave. 53% i thanë ‘jo’ lëvizjes. Rezultati do të thotë gjithashtu se eksperimenti që lejonte dyqanet të hapeshin tre të dielave në vit ka të ngjarë të përfundojë.

Diku tjetër, 63% në Cyrih mbështetën një ligj për të detyruar pronarët e kaldajave shtëpiake të drejtuara nga karburantet fosile t’i ndryshojnë ato në versione më të pastra kur të arrijnë fundin e jetës së tyre të punës.

Do të ketë mbështetje financiare për ata që do të kalojnë.

Aktivistët thonë se 40% e gazrave serrë të kantonit janë nga sistemet e ngrohjes shtëpiake.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit