Gjykata Supreme në Maqedoninë e Veriut lë në fuqi vendimin, Gruevski duhet të vuajë 2 vite burg

Mos i humb

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Kryeministri çek kërkon dorëheqjen e ministrit të Shëndetësisë

Kryeministri çek, Andrej Babis, tha se do ta shkarkojë ministrin e Shëndetësisë, Roman Prymula, nëse ai nuk jep dorëheqje për mbajtjen e...

E zgjedhura e Trump, merr miratimin e Senatit Amy Coney Barrett në Gjykatën e Lartë

Amy Coney Barrett , është konfirmuar mbrëmë nga Senati amerikan si Gjyqtare e Gjykatës Supreme me 52 vota pro dhe 48 kundër....

SHBA dhe BE me mekanizëm të përbashkët të dialogut ndaj Kinës

Sekretari i Shtetit i SHBA-së, Mike Pompeo dhe Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme dhe Politika të Sigurisë,...

Gjykata Supreme ka konfirmuar përfundimisht dënimin me 2 vite burg të ish- kryeministrit Nikola Gruevski duke hedhur poshtë ankimimin e tij për vendimin e Apelit.

Ai duhet të vuajë dënimin në Maqedoninë e Veriut për një tender joligjor për blerjen e një automjeti 600 mijë euro, por ndërkohë ndodhet në Hungari.

Po ashtu Gordana Jankullovska, ish- ministrja e brendshme duhet të vuajë 6 vite burg kurse ish- zyrtari Popovski 9 vite.

Procesi ka filluar prej disa vitesh, teksa në fund të 2018 Gruevski u arratis për në Hungari një ditë para se të shpallej në kërkim ndërkombëtar. Ai u strehua në Hungari teksa ka dyshime të forta se si vendkalim përdori Shqipërinë, por që nuk u gjetën prova.

Gruevski fitoi azil në Hungari dhe shteti refuzoi që të ekstradohet në Maqedoninë e Veriut.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Një nga më të njohurat”/ Kompania italiane INC fiton tenderin për hekurudhën Tiranë-Durrës

Kompania italiane INC S.P.A ka fituar tenderin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës. Sipas njoftimit zyrtar të BERZH në tender...

“Në dy javët në vijim do të qëndroj në vetëizolim”, Albin Kurti infektohet me COVID-19.

Ish-kryeministri i Kosovës dhe kreu i LVV-së, Albin Kurti është infektuar me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Kurti përmes...

Samsung mund të kopjojë Apple dhe të dërgojë Galaxy S21 5G pa mbushës dhe kufje

Samsung kishte kritikuar më herët gjigantin amerikan se ata nuk dërgonin kufjet dhe mbushësin me telefonat e tyre. Dhe...

Tavë Speciale me Patate dhe Presh – Shije Perfekte

Me shije të mrekullueshme, me aromë fantastike që mbush gjithë shtëpinë ashtu si dhe nxit nepsin për t’u ulur menjëherë në tryezë.

NASA konfirmon praninë e ujit në Hënë

NASA ka konfirmuar praninë e ujit në sipërfaqen e ndriçuar nga dielli, një zbulim që sugjeron që përbërja kimike që është jetike...