Indi, shkon në 52 numri i të vdekurve nga vapa e madhe

Mos i humb

Një valë të nxehti që përfshiu Indinë veriore ka vrarë të paktën 52 njerëz në Nju Delhi, raportoi sot Times of India, pasi vendi përballet me temperatura rekord këtë verë.

Të paktën 52 trupa u sollën në spitale në dy ditët e fundit, sipas gazetës, shumica prej tyre ishin njerëz të varfër dhe të varfër që jetonin dhe punonin në fshat.

India ka numëruar më shumë se 40,000 raste të dyshuara të goditjes nga nxehtësia këtë verë dhe të paktën 110 vdekje të konfirmuara midis 1 marsit dhe 18 qershorit, kur India veriperëndimore dhe lindore regjistruan ditë të nxehta.

“Një verë e zgjatur duhet të renditet si një fatkeqësi natyrore,” vuri në dukje gazeta në një editorial sot, duke vënë në dukje mungesën e ujit dhe kërkesën rekord për energji.

 

Ministria e Shëndetësisë ka udhëzuar institucionet federale dhe shtetërore që të sigurojnë vëmendje të menjëhershme për pacientët, ndërsa spitalet janë udhëzuar të vënë në dispozicion më shumë shtretër.

Shërbimi i motit ka parashikuar temperatura mbi normale edhe për këtë muaj, ku Nju Delhi ka përjetuar dje, të mërkurën, natën më të nxehtë në mbi 50 vjet, me një temperaturë minimale prej 35.2 gradë Celsius, sipas të dhënave të këtij shërbimi. Miliarda njerëz në të gjithë Azinë po përballen me nxehtësi ekstreme, një prirje që shkencëtarët thonë se është përkeqësuar nga ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njerëzit.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit