Jeni prekur nga pandemia? Rama prezanton programin e nxitjes së punësimit dhe premton: Paga minimale do bëhet 30 mijë lekë. Taksa progresive

Mos i humb

A mund të gjobitem për mosmbajtjen e maskës në Zvicër?

Më 6 korrik Qeveria zvicerane bëri maskat ​​të detyrueshme në transportin publik në gjithë vendin. Më 19 tetor kërkesa...

Rama përsëri thirrje naftëtarëve të Ballshit: Ndalni grevën e ulemi diskutojmë për hallin tuaj!

Kryeministri Edi Rama u ka bërë përsëri thirrje naftëtarëve të Ballshit që janë në grevë, që të ndalojnë e të diskutojnë me...

“A ka ujë në akullin që më sollët?”, restoranti vendos një çmim për çdo pyetje absurde

Rregulli numër 1 i çdo personi që fillon punë në një restorant është “klienti ka gjithmonë të drejtë”. Por këtë ligj të...

“Ftesë për pazar për kokën e tij”, Kryemadhi flet për sulmet e Ramës ndaj Metës: Kryeministri në frikë e panik

Në bashkëbisedimin me gazetarët, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi komentoi debatin mes Presidenti Meta dhe kryeministrit Rama. Kryemadhi tha se sulmet e...

Kryeministri i vendit, Edi Rama prezantoi sot planin e nxitjes së punësimit në mbështetje të atyre që kanë mbetur të papunë gjatë pandemisë.

I pari i shtetit premtoi jo vetëm pagesë dyfish të ndihmës ekonomike për personat që kanë humbur vendin e punës por edhe ripunësim.

“Programet iu vijnë në ndihmë atyre që kanë nevojë të riintegrohen në tregun e punës. Pavarësisht çfarë flasin, jemi përpara një pasqyre domethënëse të krahasimit të viteve të qeverisë sonë dhe viteve të mëparshme. Rritja ekonomike është shoqëruar me rritje punësimi. Zyra e punës dikur në ministrinë e Punës lëshonte vec lëmosha. Rrjeti i zyrave të punës ishte një rrjet qesharak e skandaloz, godinat ndaheshin me bingo, pub-e e bare që i jepnin vetë drejtorët e tyre me qira. Sot kemi 44 mijë punëdhënës të regjistruar në sistem dhe që do të thotë 44 mijë bashkëpunëtorë të të gjithë rrjetit të zyrave të punës. Për ata që humbën punën në pandemi do kemi 2 fishim të ndihmës ekonomike pas situatës me covid. Kujtojmë që nga qershori 20 mijë prej 30 mijë personave që humbën vendet e punës u ripunësuan.
Aplikimet tani për tu ripunësuar bëhen përmes E-Albania, pa asnjë kosto shtesë”,- tha ai.

Rama tha ndër të tjera se veç heqjes së tatim-fitimit dhe TVSH-së për bizneset e vogla, do punohet për rritjen e pagës minimale si në shtet ashtu edhe në privat deri në masën 30 mijë lekë.

“Lajm i imirë është që Shqipëria është vendi me më pak vende të humbura pune për frymë se sa vendet e rajonit. Sot jemi duke definuar edhe atë masë që ka qënë një nga objektivat tona vendosja e pagës minimale 30 mijë lekë, kjo masë edhe në sektorin privat. Studimi për një rishikim të taksimit progresiv po vazhdon, do kemi edhe aty zhvillime pozitive. Duke u nisur nga njerëz që s’kanë dëshirë të pranojnë të mirën, progresin që këto masa kanë dhënë që nga korriku kur zeruam taksat dhe TVSH, iu them se kjo nuk ka të bëjë me fushatën. Ne nuk u kujtuam sot, janë të gjitha fryte që merren në kohë pas një pune të gjatë”,- tha Rama.

🟢 3 PROGRAME TË REJA NXITJEJE TË PUNËSIMIT në mbështetje të atyre që janë prekur në vendin e tyre të punës (formal ose joformal) nga pandemia🤝#ShqipëriaqëDuam🇦🇱☀️

Gepostet von Edi Rama am Mittwoch, 23. September 2020
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Kemi 3-4 muaj sfidë”, ndalohet qarkullimi tek ish-sheshi Shqiponja. Ja si do të devijohet trafiku

Qarkullimi i mjeteve tek ish-sheshi Shqiponja, në Tiranë do të ndalohet. Shkak janë bërë punimet për ndërtimin e Unazës së Madhe tek...

Çaji Që Nuk Duhet Ta Ndani në Ditët e Ftohta

Trëndafili i Egër çmohet për vlerat e tij kurative për shëndetin e gjithë organizmit. Stina e vjeshtës dhe ajo...

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve të BKH-së, ambasada e SHBA: Procesi i vështirë, për të gjetur më të mirët e Shqipërisë

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve për Byronë Kombëtare të Hetimit. Mësohet se dje përfundoi procesi i testit për aftësitë...

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar. Akar: (Për sistemin e mbrojtjes ajrore e raketore...

Masat kufizuese në Greqi, grekët shijojnë ditën e fundit të “lirisë”

Duke filluar nga sot, Greqia do të nisë regjimin e ri të masave kufizuese të paralajmëruar nga Kryeministri Mitsotakis, të enjten. Në...