Kamberi: Vuçiq nuk i është përgjigjur kërkesave të shqiptarëve të Luginës së Preshevës

Mos i humb

Musaka me Presh dhe Krem Qumështi – Shije Speciale

Kuzhina shqiptare është fantastike në shijet e larmishme që ofron. Receta të ëmbla dhe të kripura, shije plota e...

Zbulimi amerikan: Rusia, Irani kanë shtënë në dorë të dhëna të votuesve amerikanë

Rusia dhe Irani kanë shtënë në dorë informatat e regjistrimit të votuesve amerikanë, tha në një konferencë të rrallë për shtyp kreu...

Braçe: Rrëmbimi, vrasja, e zhdukja e Remzi Hoxhës krimi më i madh i regjimit të Sali Berishës!

Zhdukjen e biznesmenit Remzi Hoxha, zv.kryeministri Erion Braçe e quan rrëmbimin, torturimin, si dhekrimin më të madh të regjimit të Sali Berishës...

Hoti deklarohet shkurt për vjedhjen e mbi 2 milionë eurove: Keqpërdoruesit do të dalin në sipërfaqe

Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti ka reaguar lidhur me rastin e djeshëm ku u vodhën mbi 2 milionë euro nga Thesari i...

Shqiptarët e Luginës së Preshevës po vazhdojnë të përballen me diskriminim nga shteti serb, gjendje e cila pritet të përkeqësohet, dhe kjo për shkak të largimit të të rinjve nga ky vend, ndërkaq ata vazhdojnë të kërkojnë përfshirjen në dialogun Kosovë-Serbi si mundësi për përmirësim të gjendjes së tyre.

Mos-formimi i Qeverisë së Serbisë, ka pamundësuar që përfaqësuesit shqiptarë në parlament të mos kenë mundësi të ngrisin çështjet e shqiptarëve, ndërkaq Kamberi ka thënë se do të vazhdojnë të mbesin në pozicion opozitar, meqë nuk ka vullnet politik që shqiptarët të jenë pjesë e shumicës në Qeverinë e Serbisë.

Kështu është shprehur gjatë një interviste për Telegrafin, deputeti Shaip Kamberi, i cili është njëri nga tre deputetët shqiptar përfaqësues të Luginës së Preshevës në Parlamentin e Serbisë.

Lugina e Preshevës, Foto: Krenar Halimi

Kamberi ndër të tjera bëri të ditur se kërkesave me shkrim që i kanë dërguar si përfaqësues të shqiptarëve të Luginës së Preshevës nuk i është përgjigjur presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Kohëve të fundin njëra ndër padrejtësitë që po u bëhet shqiptarëve të Luginës së Preshevës është edhe ngritja e proceseve gjyqësore, për shkak të përdorimit të simboleve kombëtare.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Fushata e egër kundër Kosovës, Daçiç reagon pas lajmeve se u “dënua” me postin e kryeparlamentarit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, kundërshtoi shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrell që kishte kërkuar që Kosova e Serbia...

Paralajmërimi në Zvicër: Pas 15 ditësh, të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv do të jenë të zënë

Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh,...

Rusia regjistron 346 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, shifra më e lartë që prej nisjes së pandemisë

Rusia ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në një ditë. Në 24 e fundit janë...

Rekord infeksionesh me COVID-19 në Gjermani, Merkel kërkon mbylljen e vendit

Gjermania ka regjistruar rreth 15 000 infeksione të reja me koronavirus gjatë një periudhe 24-orëshe, sipas institutit “Robert Koch” duke shënuar rritjen...

Ish-deputeti i PD denoncon: Prindërve të mi i është ndryshuar vendbanimi pa kërkesën e tyre, SPAK duhet të kishte

Ish-deputeti i PD, Endri Hasa denoncon se prindërve të tij u është ndryshuar vendbanimi pa kërkesën e tyre. Hasa...