Kina dërgon satelitin e ri në hapësirë për monitorimin e mjedisit detar

Mos i humb

“Nëse SHBA ndërhyn për sulm…”, Irani kërcënon se do të kundërpërgjigjet ndaj Emirateve të Bashkuara Arabe

Irani i ka dërguar një mesazh kërcënues Emirateve të Bashkuara Arabe. Siç raportojnë mediat e huaja, mësohet se Teherani ka kërcënuar princin...

Covid-19 në Gjykatën e Lezhës, pezullohet pjesërisht puna

Covid-19 ka prekur edhe punën e gjykatave. Së fundi gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë ka pezulluar pjesërisht punën pasi covid 19 ka...

Italia tjetër paketë ndihme, 8 miliardë euro për bizneset e prekura nga masat anti-Covid, 1 mijë euro për punëtorët në disa sektorë

Italia ka përgatitur një tjetër paketë ndihme për të mbështetur bizneset e prekura nga pandemia e koronavirusit. Mediet fqinje raportojnë se qeveria...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Kina sot ka dërguar një tjetër “satelit detar” në hapësirë, njoftuan mediat lokale.

Sateliti i ri për monitorimin e detit dhe oqeanit u lëshua nga Qendra e Lançimit të Satelitëve Jiuquan në Kinën veriperëndimore, njoftoi agjencia e Lajmeve Xinhua.

Raketa e Long-4B e ndërtuar nga kinezët mbante satelitin Haiyang-2C (HY-2C) që u ngrit pasdite.

Ky është sateliti i tretë detar i Kinës i cili do të bashkohet me satelitët e mëparshëm HY-2B dhe pasuese HY-2D “për të kryer monitorimin e mjedisit detar me precizion të lartë”.

Po ashtu është nisja e 347-të nga seria e raketave Long March.

Javën e kaluar, Kina dërgoi të paktën nëntë satelitë në hapësirë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...