Kryeministrja më e suksesshme në luftën ndaj pandemisë, siguron mandatin e dytë

Mos i humb

Kujdes nga pluhuri që vjen nga Kina: Sjell Covid-19 në Korenë e Veriut

Koreja e Veriut ka paralajmëruar qytetarët e saj të qëndrojnë brenda për shkak të frikës se “pluhuri i verdhë” që fryn nga...

Afganistan, 20 pjesëtarë të sigurisë humbin jetën në një sulm të talibanëve

Të paktën 20 pjesëtarë të sigurisë humbën jetën në një sulm nga militantët talibanë në pikën ushtarake në rrethin Hashrud të provincës...

Konflikti me Azerbajxhanin/ Shkon në luftë gruaja e kryeministrit armen: Nuk do t’i dorëzohemi armikut

Gruaja e kryeministrit armen, Anna Hakobyan, ka nisur trajnimin ushtarak dhe do të dërgohet në frontin e luftës me qëllim që të...

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar. Akar: (Për sistemin e mbrojtjes ajrore e raketore...

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern ka siguruar fitoren për mandatin e dytë në zgjedhjet e përgjithshme të vendit, me premtimin se në mandatin e saj të ri fokusi do të jetë luftimi i pabarazisë sociale.

Fitoren e Ardern e pranoi edhe liderja e opozitës, Judith Collins e cila përgëzoi Ardern për arritjen një fitorje të jashtëzakonshme.

Me më shumë se 80% të votave të numëruara, Partia e Punëtorëve e drejtuar nga kryeministra liberale siguroi dyfishin e mbështetjes  ndaj kundërshtares së saj.

Zgjedhjet  më shumë si një garë, në Zelandën e Re u perceptuan si referendum mbi udhëheqjen e Ardern.

Një nga shkaqet e fitores së thellë të Ardern, erdhi për shkak të rezultateve të luftës së saj ndaj pandemisë së shkaktuar nga Covid-19. Zelanda e Re  është vendi i parë që arriti rezultate tejet pozitive në luftën ndaj virusit dhe po ashtu ka një shkallë të ulët të viktimave. eliminon transmetimin e koronavirusit pasi vendet evropiane raportojnë më pak vdekje

Duke folur për shtypin, ajo shtoi se ishte “shumë e kënaqur me rezultatet ” dhe shtoi se duke nisur nga nesër puna do të fillojë normalisht sikur të mos ketë ndodhur asgjë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“Nuk vij te ju pa mbyllur grevën”, Rama i prerë me naftëtarët: Qeveria nuk negocion nën presionin e askujt

Kryeministri Edi Rama ka përsëritur qëndrimin e tij se nuk do të ulet në një tryezë me naftëtarët, pa u mbyllur njëherë...

Dita e 14-të e grevës/ Naftëtarët thirrje Kuvendit: Lini mënjanë Kodin Zgjedhor, diskutoni për problemet tona

Naftëtaret e Ballshit kanë hyrë në ditën e 14-të të grevës teksa vijojnë rezistencën e tyre për plotësimin e kërkesave.

“Na ndihmoni, po fundosemi!”/ Përmbyset anija me migrantë në Francë, humbin jetën 4 persona, në kërkim një foshnje

Një anije u përmbys pranë bregdetit francez si pasojë e motit të keq dhe humbën jetën dy fëmijë të moshës pesë dhe...

Rama i përmendi kompetencat, reagon Presidenca: Bën mirë të lexosh Kushtetutën. Presim me padurim përgjigjet mbi Covid-19

Presidenca i është përgjigjur kryeministrit Rama pasi ky i fundit reagoi ashpër ndaj letrës së Ilir Metës me 11 pyetje lidhur me...

“Një nga më të njohurat”/ Kompania italiane INC fiton tenderin për hekurudhën Tiranë-Durrës

Kompania italiane INC S.P.A ka fituar tenderin për ndërtimin e hekurudhës Tiranë-Durrës. Sipas njoftimit zyrtar të BERZH në tender...