Lirohen dy zyrtarët e ARRSH-së që u arrestuan në Durrës, ‘arrest shtëpie’ për një të tretë! Në kërkim 6 të tjerë

Mos i humb

Asnjë viktimë, regjistrohen 148 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

jatë 24 orëve të fundit, në Kosovë fatmirësisht nuk është shënuar asnjë viktimë nga COVID-19. Autoritetet shëndetësore bëjnë me...

117 vite nga fluturimi i parë i një avioni me dy helika

Në mëngjesin e 17 tetorit 1903 do të realizohej fluturimi i parë i një avioni që punonte me dy helika, të cilat...

Erë lufte në Mesdheun Lindor, Turqia i afrohet ‘vijës së kuqe’, Greqia ngre ‘murin’ mbrojtës, rreshton 5 anije luftarake

Lufta në Mesdheun Lindor duket më afër se kurrë teksa Turqia po vijon kërkimet kësaj radhë në juglindje të Rodosit për të...

“Masat e paligjshme nuk do të njihen”, Basha: Rama s’ka asnjë plan për pandeminë. Është vetëm një shtet gjobëvënës

Gjobat e vëna sot nga policia, do të zhbëhen ‘nesër’ me ardhjen në pushtet të PD-së. Deklarata u bë nga kryedemokrati Lulzim...

Gjykata e Durrësit ka lënë të lirë dy nga zyrtarët e Autoritetit Rrugor Shqiptar, të arrestuar gjatë  operacionit ”Bypass”, ndërsa nuk e ka ndryshuar masën e sigurisë ”arrest në shtëpi” për një të tretë.

Lekë Tushaj, drejtor drejtorie pranë ARRSH, Kastriot Braha, inxhinier në ARRSH dhe Agron Hasa, inxhinier (arrest shtëpie) u arrestuan të mërkurën në kuadër të operacionit policor ”Bypass”.

Të mërkurën, policia ekzekutoi masat e sigurisë ndaj 3 personave dhe shpalli në kërkim 6 të tjerë. Shtatë prej personave nën hetim janë zyrtarë të ARRSH-së dhe akuzohen për ”shpërdorim detyre” në bashkëpunim, ndërsa dy të tjerë janë ndërtues dhe akuzohen për ”Dhënie ndihme për ndërtim të paligjshëm”.

Gjykata e Durrësit, përfaqësuar nga gjyqtari Petraq Ccurri, në seancën për vleftësimin e masave të sigurisë vendosi sot ”detyrim paraqitjeje” për Tushajn dhe Brahan, duke i liruar në sallën e gjyqit, ndërsa la ”arrest në shtëpi” inxhinierin Hasa.

Teksa policia e Durrësit ka deklaruar se vijon punën për kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari kriminale, që lidhet me ndërtimin e një pike furnizimi me karburant në autostradën Plepa – Kavajë, gjykata ndryshon masën e sigurisë për të arrestuarit e deritanishëm të prokurorisë dhe policisë.

Hetimet nisën pas një sërë aksidentesh të regjistruara në afërsi të pikës së karburantit të ndërtuar duke cenuar barrierat dhe devijuar projektin e autostradës me pretendimin se rruga kalon në tokë private.

Në kërkim:

Dhurata Lazaj, inxhiniere në ARRSH

Afërdita Basha,  inxhiniere ARRSH

Spartak Tarkaj, zyrtar i lartë ARRSH

Astrit Zenelaj, zyrtar i lartë ARRSH

Rezart Arkaxhiu, ndërtues

Xhevat Vataksi, ndërtues

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.