Lulelakër e Pjekur me Djathë – Shije Perfekte

Mos i humb

Lazarati transferohet në Spanjë, policia: Malet janë mbushur me marihuanë nga shqiptarët

Malet Pirenej në anën spanjolle janë pushtuar nga trafikantët e mëdhenj shqiptarë, për të kultivuar marihuanë në sasi të mëdha. Ata shfrytëzojnë...

Meta fjalim në OKB: Objektiv anëtarësimi në BE, të vetëdijshëm se na duhet të përmbushim standardet e kërkuara

Presidenti Ilir Meta ka mbajtur një konferencë në debatin e përgjithshëm të sesionit të 75-të në OKB. Mes shumë...

Aksident në Rrugën e Kombit, makina përplaset me një autobot

Një aksident i rëndë ka ndodhur në rrugën e Kombi mëngjesin e sotëm. Mësohet se aksidenti ka ndodhur...

Veliaj: Platforma jonë në këto 215 ditë është puna, Tirana nuk ka nevojë për programe mashtrimi

https://www.facebook.com/ErionVeliaj/videos/380574506470942 Kryebashkiaku Erjon Veliaj inspektoi sot punimet në bllokun e banimit në Njësinë 7 në Tiranë.

Lulelakra është një perime shumë popullore në Shqipëri.

Kjo famë vjen si arsye e përdorimeve të shumta në kuzhinë, por edhe vlerave fantastike të saj.

Tufëzat e bardha të lulelakrës janë një burim i shkëlqyer i fibrës dhe kaliumit.

Ato nuk përmbajnë yndyrë dhe sodium.

Një filxhan me lulelakër ofron 25 kalori dhe plotëson 85% të dozës ditore të vitaminës C.

AgroWeb.org ju rekomandon ta gatuani lulelakrën me këtë recetë interesante.

Lulelakër e Pjekur me Djathë

Përbërësit

  • Gjysëm filxhani çaji me thërrime buke
  • Çerek filxhani çaji me djathë kaçkavall të grirë
  • 2 lugë gjelle me vaj ulliri
  • 1 lugë çaji me lëkurën e grirë të një limoni
  • 1 lugë çaji me majdanoz të grirë hollë
  • 1 lugë gjelle me piper të kuq pluhur
  • Pak kripë
  • 3-4 filxhanë çaji me tufëza të vogla lulelakre

Udhëzimet

Mbushni një tenxhere me ujë dhe vendoseni në zjarr.

Ngroheni furrën në 180 gradë.

Tepsinë e pjekjes lyejeni lehtas me vaj ulliri.

Në një enë mesatare hidhni thërrimet e bukës, djathin, vajin, lëkurën e limonit, majdanozit, piperin pluhur dhe kripën.

Përziejini të gjithë përbërësit me duar në mënyrë që shpërndarja të jetë e njëtrajtshme.

Hidheni lulelakrën në ujin e valuar dhe lëreni të ziejë për tre minuta.

Më pas kullojeni dhe hidheni në tepsi.

Sipër saj shtoni masën e lëngshme me djathë dhe thërrime buke.

Piqini së bashku për 15 minuta ose deri sa sipërfaqja të jetë e kuqerremtë.

Çfarë përmban lulelakra?

Lulelakra është e pasur me vitaminë C, K, B-6 dhe acid folik. Ajo përmban gjithashtu kalcium, hekur, magnez, fosfor dhe një sërë vitaminash të tjera të dobishme për organizmin.

Lulelakra përmban antioksidantë që parandalojnë mutacionet e qelizave dhe ulin stresin që formohet nga radikalet e lira.

Lulelakra është e pasur në fibra dhe ujë. Për këtë arsye ajo lufton sëmundjet e lidhura me aparatin tretës.

Ajo ndihmon dhe në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, diabetit dhe obezitetit.

Një tjetër përbërës i lulelakrës, kolina, ndihmon në forcimin e memorjes, të muskujve, si dhe ndihmon me problemet e gjumit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...