Lulzim Basha ndërhyn live në emision/ Rama: O artist, ik fli gjumë. Lideri i PD: Je hajdut

Mos i humb

Jakup Krasniqi e pranon: Dy personat në arrati për 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të Nismas

Kosova para dy ditësh është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, përmes katër...

Kodi Zgjedhor/ Varhelyi i përgjigjet Ramës: I kënaqur që e mirëpret opinionin e ‘Venecias’, do ishte e matur ta prisnit para rivotimit në Kuvend

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi i është përgjigjur Ramës duke shprehur kënaqësinë që ai e mirëpret një opinion të Komisionit...

Ruçi uron kryeparlamentarin austriak Sobotka me rastin e Festës Kombëtare: Mirënjohje Austrisë, avokates së integrimit europian të Shqipërisë

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar një letër urimi Kryetarit të Këshillit Kombëtar të Austrisë, Wolfgang Sobotka, me rastin e...

Filipinet liruan afro 82 mijë të burgosur mes pandemisë së COVID-19

Filipinet liruan pothuajse 82 mijë të burgosur që nga mesi i marsit për të shkarkuar burgjet e mbipopulluara në vend mes pandemisë...

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka ndërhyrë live në emisionin “Opinion”. Basha ” tha se Edi Rama ka shkatërruar bizneset e ka rrënuar ekonominë, ndërsa e cilësoi hajdut.

Rama nga ana e tij u shpreh se Basha duhet të shkojë të flejë gjumë e përballja do shihet në zgjedhje.

Pjesë nga debati:

Fevziu: Kryeministri ka cituar një kontratë të paekzekutuar tuajën për plehrat në Bashkinë e Tiranës, e cila kishte një kosto më të lartë sesa kjo e sotmja.

Basha: E gjithë ajo çfarë ka thënë është grumbull gënjeshtrash. E vërteta është si vijon:

Në vitin 2011, Rama bëri një memorandum mirëkuptimi me Bankën Botërore dhe IFC për të hartuar një studim për plehrat e Tiranës.

Në 2011 pasi u largua nga Bashkia nën drejtimin tim autorizova një studim fizibiliteti, me bashkëpagesë nga Banka Botërore dhe nga Bashkia e Tiranës, që Sharra e lënë në mjerim për 11 vite nga Rama, të kishte një trajtim sa më dinjitoz për qytetarët e Tiranës.

Fevziu: Ishte studim apo ishte propozim i juaji që ia kërkuat qeverisë të miratohet?

Basha: Studimi i fizibilitetit i harruar nga specialistë të Bankës Botërore dhe jo nga anëtarët e Bandës së Lushnjes, jo nga Mërtiri që bashkë me Edi Ramën dhe Arben Ahmetajn janë pronarë të inceneratorëve, por nga Banka Botërore studimi i fizibilitetit krijonte mundësinë për arritjen e tre objektivave të Bashkisë Tiranë.

Brenda viti të parë të gjithë kontenierët e plehrave, brenda unazës së vogël të Tiranës të futeshin nën tokë. Brenda tre viteve të gjithë kontenierët e plehrave në të gjithë Bashkinë e Tiranës të futeshin në tokë. Qytetarët të mos paguanin asnjë qindarkë më shumë për taksën e pastrimit dhe atë taksë Tirana do të kishte kontenierë nën tokë dhe një trajtim në landfillin e Sharrës në praktikë, me praktika europiane.

Rama: E artist, e artist (qesh). Po kush do t’i paguante ato Vebiu? O Lul, me Vebiun do ti paguaje ato.

Basha: I ke aty të gjitha. Ti kishe bërë në plan këtë që bëre. Ti theve një marrëveshje me qeverinë gjermane prej 2 milion eurosh të taksapaguesve gjermane, që kishte këshilluar se Shqipëria nuk ka nevojë për inceneratorë.

Fevziu: A ka qenë çmimi 30 euro për ton pa TVSH?

Basha: Ajo është një memo.

Rama: Nuk është memo ajo. Ajo është raporti i grupit.

Basha: Mos gënje nuk është ai raporti i grupit. Ti tregoji shqiptarëve se pse kur as taksapaguesit e Tiranës dhe as ata shqiptarët nuk do paguanin asnjë lek dhe Tirana do kishte kontenierët në tokë pse i vure shkelmin studimit të Bankës Botërore?

Sot që po flasim i keni marrë 75 milion euro shqiptarëve, për tre inceneratorë, me një pronarë që i ka regjistruar me kompani guaska jashtë shtetit, me një pronar me precedentë penalë, anëtarë të bandës së Lushnjës, këtë tregoju shqiptarëve ti.

Rama: Ik o Lul fli, shko fli shko. Fli vëlla o Lul.

Basha: Sot kjo shfaqje e shëmtuar konfirmon hajdutërinë, konfirmon gënjeshtrat nga fillimi deri në fund të të parit të qeverisë edhe për disa muaj dhe më e zeza e të zezave është që këto miliona euro sot i mungojmë shqiptarëve që kanë humbur vendin e punës, pensionistëve që u thotë ky ver maskën se do të vë gjobë.

Rama: Lul, fli vëlla. Fli gjumë të ëmbël, Fevzi na e hiq të lutem të flejë ai edhe ne të vazhdojmë bisedën. Ose po iki unë. Të flejë gjumë se nuk i bën mirë të rrijë zgjuar kaq vonë, nuk e di pse rri zgjuar kaq vonë se ai fle zakonisht. Fli Lul fli.

O Fevzi mos na e banalizo tani se do iki fare. Mbylle mos na e banalizo dhe mos na bëj sherr kot këtu. Lul fli zemër, fli. Fli artist, fli gjumë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Mbyllje e dytë e përgjithshme për Greqinë? Rekord infektimesh me Covid-19, ja cilat qytete hyjnë sot në karantinë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ne një mbledhje urgjente te kabinetit ka deklaruar se prej se premtes do te shpalle masa te reja...

Fier, arrestohet pas 12 vitesh 47 vjeçari i dënuar për shfrytëzim prostitucioni

Policia e Fierit kap dhe ndalon një shtetas të shpallur në kërkim për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni”, i dënuar me 4 vjet...

Faktori Që Ndikon Në Shtimin Në Peshë – Këshillat Që Ju Duhen

Ushqyerja e keqe dhe shtimi në peshë janë pjesë e një cikli vicioz që rrezikon shëndetin jo vetëm të të rriturve por...

Kuvendi rrëzon me 96 vota dekretin e presidentit Meta për ndryshimet në Kodin Zgjedhor

Kuvendi i Shqipërisë ka rrëzuar dekretin e presidentit Ilir Meta për shqyrtimin e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor të miratuar nga maxhoranca pa...

Haradinaj-Stublla uron popullin e Turqisë për Ditën e Republikës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, në emër të Republikës së Kosovës dhe popullit të saj, ka uruar popullin...