Tri gjëra në shtëpi me të cilat mund të pastrojmë celularin

Mos i humb

Zaev: RMV nuk ka pretendime territoriale ndaj shteteve fqinje

Kërcënimi i Bullgarisë për të vënë veto ndaj Maqedonisë së Veriut në lidhje me mbajtjen e konferencës së parë ndërqeveritare, ka bërë...

PD sulmon Ramën/ “Klientelizëm, luks e braktisje”, Teliti: 5 problemet e projektbuxhetit 2021

Drejtori i kabinetit dhe eksperti i ekonomisë në PD, Dorjan Teliti në një dalje publike nga selia blu lëshoi akuza në drejtim...

Vendimi i qeverisë për faljen e gjobave për Covid-19 dhe tërmetin, dokumentet që duhet të dorëzojë biznesi dhe qytetarët për kthimin e parave

Hyn në fuqi udhëzimi me procedurat për qytetarët dhe biznesin që do të përfitojnë në llogaritë e tyre bankare kthimin e shumës...

Çka deklaroi në gjykatë Labinot Gruda, i dyshuar për vjedhjen e dy milionë eurove nga thesari i Kosovës?

I dyshuari për transaksionin e paligjshëm mbi 2 milionë euro nga Thesari i Kosovës, Labinot Gruda. ka deklaruar në gjykatë se ndihet...

Telefoni ynë celular është një nga sendet personale që është burim i mikrobeve dhe për këtë arsye duhet pastruar rregullisht.

Ky nuk është një proces i vështirë pasi lehtë mund ta pastroni telefonin tuaj për disa minuta duke përdorur materialet që keni tashmë.

Mësoni disa opsione:

Fshirësja e syzeve

Nëse keni një palë syze në shtëpi, mund të pastroni edhe celularin. Vetëm kini kujdes që të mos e përdorni atë në syzet tuaja më pas sepse ekziston rreziku i transferimit të mikrobeve që janë në celularin në sytë tuaj. Lagni leckën tuaj pak dhe përdoreni atë për të pastruar ekranin dhe pjesën e pasme të telefonit. Shpëlajeni mirë celularin me anën e thatë të leckës derisa të jetë plotësisht e pastër dhe e thatë.

Pëlhura pambuku

Përdorni shtupa pambuku për të pastruar sipërfaqet më të vështira për t’u arritur që nuk mund t’i pastroni me sy. Pastroni me bateritë dhe bazat e karikuesit ose kufjeve dhe pjesën e brendshme të baterisë.

Përzierje me uthull

Përgatitni një përzierje me 50% ujë të distiluar dhe 50% uthull të bardhë. Lagni një pëlhurë pambuku me përzierjen dhe fshijeni mirë celularin me leckën. Pastaj përdorni një leckë plotësisht të thatë për të hequr çdo përzierje të tepërt nga telefoni juaj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, thirrje udhëheqësve të Armenisë dhe Azerbajxhanit për ndërprerjen e luftimeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo u bëri thirrje Armenisë dhe Azerbajxhanit të arrijnë një zgjidhje diplomatike të konfliktit mbi rajonin e...

Karikatura e pazakontë e Erdogan/ Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”

Pas publikimit të edicionit të së mërkurës, që tallet me presidentin truk, Recep Tayyip Erdogan, Turqia ka akuzuar revistën franceze Charlie Hedbo...

“Asociacioni i Komunave me shumicë serbe”/ Reagon BE: Statuti i Bashkësisë të jetë pasqyrim i ligjeve të Kosovës

KOSOVË- Bashkimi Europian ka reaguar pas cështjes së Asociacionit të Komunave me shumicë serbe në Kosovë. Zëdhënës i shefit të diplomacisë së Bashkimit...

Fushata e egër kundër Kosovës, Daçiç reagon pas lajmeve se u “dënua” me postin e kryeparlamentarit

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, kundërshtoi shefin e diplomacisë së BE-së Josep Borrell që kishte kërkuar që Kosova e Serbia...

Paralajmërimi në Zvicër: Pas 15 ditësh, të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv do të jenë të zënë

Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh,...