Vaud-i lehtëson masat e karantinimit

Mos i humb

Mbi 5 mijë gra me kancer gjiri, Manastirliu apel grave: Program kombëtar për depistimin e çdo gruaje 50-69 vjeç, mos neglizhoni shëndetin

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale Ogerta Manastirliu ka bërë një apel të fortë nga marshimi i zhvilluar në Elbasan nga organizata...

“Virusi i pabesë të mori”! Humb betejën me Covid-19 mjeku i njohur nga Kukësi, mesazhet prekëse të të afërmve

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku shqiptar. Mësohet se ka humbur betejën me virusin e rëndë mjeku i njohur nga...

Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin kundër Covid-19

Gjermania po përgatitet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit përpara fundit të vitit, shkruan e përditshmja gjermane Bild. Ministria e...

Kolesteroli i Lartë Tek Gratë – Si Ta Kuptoni Dhe Kujdesi Që Duhet Të Tregoni

Ekspertët thonë se akumulimi i kolesterolit në organizëm ndryshon tek burrat dhe gratë. Në rastin e gruas, niveli i...

Ndonëse Vaud është kantoni me numrin më të madh të rasteve me koronavirus në Zvicër, ka marrë vendim që t`i lehtësojë masat e karantimit, duke u bërë kështu edhe kantoni i parë që merr një hap të tillë.

Deri më tani kantoni i Vaud-it kërkonte nga banorët e vet që të karantinohen për 10 ditë, në qoftëse kanë pasur kontakt me ndonjë të infektuar dhe ky vendim arsyetohej me qëllimin të thyrjes së zinxhirit të transmetimit nga një person te një tjetër,

Ky rregull  është në fuqi edhe në kantone të tjera.

Sidoqoftë, të enjten autoritetet shëndetësore në Vaud njoftuan se vetëm ata që jetojnë në të njëjtën shtëpi me një person pozitiv ose që kanë marrëdhënie intime me këtë person, u kërkohet të karantinohen.

Për të gjithë të tjerët, një karantinë ‘automatike’ nuk do të jetë më e detyrueshme, por do të vendoset rast pas rasti.

Vendimi nëse një person duhet të karantinohet, do të bazohet në llojin e kontaktit që një person kishte me individin e infektuar, thanë zyrtarët shëndetësorë.

Për shembull, ata do të pyeten nëse është mbajtur një distancë prej të paktën 1.50 metrash dhe për sa kohë, nëse ka pasur një kontakt të ngushtë fizik, siç është një pije e përbashkët, apo ishte thjesht një drekë e ngrënë në të njëjtën tryezë në një restorant.

“Në varësi të përgjigjeve, ekipi përgjegjës për gjurmimin vendos nëse do të karantinohet apo jo”, tha mjeku kantonal i Vaud, Karim Boubaker, për televizionin RTS.

Ata që do të përjashtohen nga karantina do të duhet të vetë-monitorojnë, të ruajnë distancat e sigurisë, të mbajnë maskën kur është e nevojshme ose e detyrueshme dhe të testohen në simptomat më të vogla të Covid-19.

Sipas Boubaker, një nga arsyet pas lehtësimit të masave është lehtësimi i punëve për biznese.

Aktualisht, 2,000 njerëz janë në karantinë në kanton, nga gati 6,455 në të gjithë Zvicrën.

Kantoni aktualisht ka 221 infeksione për 100,000 njerëz, shifër më e larta në Zvicër.

Në listën e kufizimeve të reja janë kërkesa për të mbajtur maskë në të gjitha ambientet e brendshme, duke kufizuar tubimet private në 100 persona dhe mbylljen e klubeve të natës.

Rregullat nuk kanë ndryshuar për udhëtarët nga kombet me rrezik të lartë, të cilëve u kërkohet ende të bëjnë karantinë për 10 ditë pas mbërritjes së tyre në Zvicër.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Erdoğan: Sot bisedova me Aliyev. Aktualisht vëllezërit tanë azerbajxhanas po përparojnë drejt territoreve nën pushtim

Erdoğan: Sot bisedova me Aliyev. Aktualisht vëllezërit tanë azerbajxhanas po përparojnë drejt territoreve nën pushtim.

Covid-19 hyn në KPK, pozitiv një komisioner, pritet përgjigja e tamponit për 11 të tjerë

Një nga anëtarët e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit ka rezultuar me koronavirus. Duke marrë shkas nga rasti në...

Musaka me Presh dhe Krem Qumështi – Shije Speciale

Kuzhina shqiptare është fantastike në shijet e larmishme që ofron. Receta të ëmbla dhe të kripura, shije plota e...

Jakup Krasniqi e pranon: Dy personat në arrati për 2 milionët e Thesarit janë anëtarë të Nismas

Kosova para dy ditësh është tronditur nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, përmes katër...

COVID-19/ Dy kompani farmaceutike rifillojnë testimin e vaksinës

Dy kompani prodhuese barnash njoftuan të premten rifillimin e testimit në Shtetet e Bashkuara të vaksinave të tyre për COVID-19.