Më shumë se 30 të vdekur nga zjarret në Kaliforni/ Shkencëtarët: Ngrohja globale pati ndikim të lartë

Mos i humb

Kosova regjistron 137 raste të reja me COVID-19, shënohet dhe 1 viktimë

Kosova ka regjistruar 137 raste të reja dhe 1 viktimë nga COVID-19 në 24 orët e fundit. Kjo e...

“Shkelja e të drejtave të punëtorëve dhe puna e detyruar ndër krimet nga peshkimi i paligjshëm”

Sipas një studimi nga agjencia kombëtare shkencore e Australisë, shkelja e të drejtave të punëtorëve dhe puna e detyruar janë krimet kryesore...

Nusëza me Brumë të Ardhur – Si ta Përgatisni në Shtëpi

Nuzësa, bukë me gërsheta apo simite e butë nuk ka shumë rëndësi si e quani, ajo që mbahet mend nga kjo recetë...

KLGJ miraton vendimin për kohëzgjatjen e mandateve të anëtarëve të tij

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka miratuar sot vendimin për kohëzgjatjen e mandateve të anëtarëve të tij. KLGJ-ja miratoi sot...

Zjarret masive të rëna në Kaliforni nga ngritur shumë shqetësime në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Një grup shkencëtarësh pas një studimi të bërë dolën në përfundimin se ndryshimet klimatike kanë ndikuar në rënien e zjarreve të fundit në Kaliforni.

Në studimin e tyre thuhet se ngrohja globale ka pasur një rol të qartë në përhapjen dhe rritjen e kushteve për zjarr.

Tashmë Kalifornia ka një ekspozim më të madh ndaj rreziqeve nga zjarri para se ndryshimet klimatike të fillonin, thonë autorët e studimit.

Kujtojmë që zjarret e rëna që nga 30 gushti janë më masivet në historinë e Kalifornisë dhe kanë marrë jetën e më shumë se 30 personave.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...