MEDITIME KURANORE – 159

Mos i humb

Kërcënon me jetë Joe Biden dhe Kamela Harris, arrestohet 42 vjeçari në SHBA, si u tradhëtua nga kamerat

SHBA– Një rezident i shtetit Meriland është arrestuar nën akuzat se ka bërë kërcënime ndaj kandidatit demokrat për president, Joe Biden.

“Ku është paketa e tretë?”, Basha: Viktimat e pandemisë, për shkak të kaosit që mbizotëron në spitalet tona

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në një konferencë për mediat, tha se kryeministri Edi Rama, përkundër asaj që ka premtuar, nuk...

Heshtja e Hagës për aktakuzën ndaj Thaçit e Veselit, avokatët: Janë të hapura të gjitha opsionet…

Gjykata Speciale në Hagë ka vendosur të heshtë sa i përket konfirmimit apo jo të propozim aktakuzave për krime lufte ndaj Presidentit...

Rritje e rasteve me COVID-19 në Evropë, OBSH paralajmëron për tejmbushje të spitaleve

Përhapja e Covid-19 në Evropë po rritet orë pas ore, ku Francë dhe Spanja tanimë kanë kaluar shifrën e një milion të...

1. Braktisja e Kuranit! E sheh se ai që e shpeshton dëgjimin e poezive duke pasur shërimin e përmismit të zemrës së tij, të tillit i pakësohet dëshira për dëgjimin e Kuranit, bile bile nganjëher mund ta urrej dëgjimin e Kuranit.

Shejhul Islam Ibn Tejmije, rahimehullah Iktidaus Siratal Mustekim; 1/442

2. Vlera e mësimit përmendësh të Kuranit! Kush e mëson përmendësh Kuranin para se të hyj në moshën madhore (bylyk), i tilli është prej atyre që iu është urtësia qysh në fëmijëri.

Ibn Abasi, radijAllahu anhuma El Med’hal Ila es Sunen el Bejheki; 2/38

3. Vlera e meditimit të Kuranit! Nëse robi i Allahut e dëgjon Kuranin dhe sunetin e të të dërguarit të Tij, salallahu alejhi ue selem! , me nijet(qëllim) të pastër(të çiltër) ashtu siç kërkon Allahu, të tillit do ia mundësoj Allahu kuptimin e tyre dhe do të vendosë në zemrën e tij dritë.

Hafidh el Kurtubij, rahimehullah El Xhamiu Li Ahkamil Kuran; 11/176

4. Ruajtja e hifzit të Kuranit përmes faljes së namazit të natës! E kam dëgjuar hoxhën tim, Muhamed Emin esh Shinkitin, Allahu e mëshiroftë duke thënë; ” Nuk ka mundësi të ngulitet në zemër Kurani, të lehtësohet memorizimi dhe kuptimi i tij përpos se duke falur namazin e natës.” Allahu e mëshiroftë hoxhën tim i cili nuk ka ndodh asnjëherë të mos falë namazin e natës, qoftë verës apo dimrit.

Shejh Atije Salim, rahimehullah Tetime Edvaul Bejan; 8/359

5. Dunjaja, sprovë për besimtarin! Nëse e vëren se koha po të shkon, vitet po të kalojnë dhe t’i nuk ke ndonjë sukses të dobishëm, nuk gjen bereqet në kohën tënde, ki kujdes mos bën pjesë në fjalën e Allahut, xhele ue ala, ku thotë; وَلَا تُطِعْ مَنْ أَغْفَلْنَا قَلْبَهُ عَنْ ذِكْرِنَا وَاتَّبَعَ هَوَاهُ وَكَانَ أَمْرُهُ فُرُطًا

“Dhe mos iu bind atij që ia kemi shmangur zemrën e tij prej përkjtimit ndaj Nesh dhe i është dhënë epshit të vet, pse puna e tij ka mbaruar.” (Kehf; 28).

Shejh Uthejmini, rahimehullah Ta’lik ala sahih Muslim

Nga arabishtja; Suad Shabani /albislam.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Apple po zhvillon motorin e vet të kërkimit për të konkurruar me Google

Kërkimi i ri është tashmë i disponueshëm nën iOS 14, megjithëse vetëm në një masë të kufizuar. Prej kohësh...

Rekord historik në SHBA, një javë para zgjedhjeve presidenciale kanë votuar 70 milionë amerikanë

Teksa ka mbetur edhe një javë nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, amerikanët duken më të përfshirë se kurrë më parë në...

Agjencia e KB-së: Irani po ndërton një uzinë nëntokësore

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Bërthamore (IAEA) tha se Irani ka filluar ndërtimin e një uzine nëntokësore pranë objektit të tij bërthamor në...

”Qëndrojmë së bashku”, kryeministri i Izraelit shpërndan statusin e Ballës: Sot takohemi të gjithë tek Forumi Ballkanik kundër Anti-Semitizmit

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu ka shpërndarë statusin e kryetarit të grupit parlamentar socialist në Shqipëri, Taulant Balla lidhur me Forumin Ballkanik...

Vietnami mobilizon 250 mijë trupa për të luftuar stuhinë “më të keqe”

Vietnami ka mobilizuar të paktën 250 mijë trupa dhe 2.300 automjete për të luftuar "stuhinë më të keqe" me të cilën përballet...