Zvicër: Hyn në funksion laboratori më i ri i biosigurisë

Mos i humb

Europa Juglindore/ Operacion i Europol-it kundër krimit të organizuar, 166 të arrestuar

166 persona janë vënë në prangat e policisë në kuadër të operacionit ndërkombëtar kundër krimit të organizuar në Europën Juglindore.

Qeveria e Kosovës merr përsipër subvencionimin e prodhimit të qumështit

Kryeministri Avdullah Hoti pas takimit me përpunuesit e qumështit ka thënë se janë dakorduar që Qeveria të merr përsipër të subvencionojë prodhimin...

Të gjithë ‘vrapojnë’ në orët e fundit, shkon rreth 500 numri i aplikuesve për hetues në ‘FBI-në shqiptare’

Teksa mesnata e ditës së sotme mbyll aplikimet për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit apo siç është quajtur ndryshe FBI-ja shqiptare,...

Rrëmbim, prostitucion, trafik droge e grup kriminal, OFL iu çon formularët 3 të dënuarve nga Elbasani: Deklaroni burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka shkuar në Elbasan kësaj radhe ku iu kërkon burimet e pasurisë 3 të dënuarve për vepra të...

Është bërë e ditur se laboratori i ri i biosafetisë BSL-3 në Universität Bern Instituti i Sëmundjeve Infektive (IFIK) sapo ka hyrë në funksion.

Është laboratori i vetëm BSL-3 në Zvicër që kombinon diagnostikimin, kërkimin dhe përkthimin nën një çati!

Laboratori i ri i biosigurisë BSL-3 në Institutin e Sëmundjeve Infektive të Universitetit të Bernës (IFIK), hyri në veprim sot në prani të anëtarit të Këshillit Drejtues, Christoph Ammann. Laboratori ndodhet në ndërtesën e Institutit Zviceran për Përkthim dhe Mjekësi Sipërmarrëse (sitem-insel).

Bakteret ose viruset që janë shumë infektive dhe për të cilat nuk ka terapi ose vaksinim janë në dispozicion, ekzaminohen nën masat më të rrepta të sigurisë në një laborator të nivelit të biosigurisë 3 (Biosafety Level / BSL-3). Patogjenët njerëzorë do të ekzaminohen dhe hulumtohen në të ardhmen në laboratorin më të ri të biosigurisë së Zvicrës dhe gjetjet nga hulumtimi do të transferohen në produkte dhe terapi në frymën e mjekësisë përkthimore.

Laboratori i ri i biosigurisë në Institutin e Universitetit të Bernës për Sëmundjet Infektive në ndërtesën e sistemit-mburrës u përfundua me kohë, me gjithë krizën e kurorës dhe tani po fillon të funksionojë siç ishte planifikuar. “Do të doja të falënderoja të gjithë ata të përfshirë për arritjen e tyre të madhe dhe angazhimin e jashtëzakonshëm gjatë kohërave të vështira”, tha Christoph Ammann, Kantoni i Drejtorit të ofështjeve Ekonomike, Energjisë dhe Mjedisit të Bernës, në konferencën e sotme për media. “Me laboratorin e ri, Berna ka një infrastrukturë më të lartë dhe ekspertiza e njohur ndërkombëtarisht në Institutin e Sëmundjeve Infektive të Universitetit të Bernës (IFIK) do të forcohet më tej”.

Unik në Zvicër: Bashkëpunim me partnerë të jashtëm

Integrimi i laboratorit të biosigurisë në ndërtesën e sitemit-insel ofron disa përparësi, shpjegoi Simon Rothen, CEO i sitem-insel: “Ai kombinon infrastrukturën më të mirë për kërkime dhe diagnostikime dhe për këtë arsye kontribuon në marrjen e ideve nga kërkimi dhe duke i dërguar ata te pacientët sa më shpejt që të jetë e mundur”. Sitem-insel u ofron publikut, por edhe institucioneve private dhe kompanive mundësinë për të zbatuar projekte shkencore dhe inovative duke përdorur qasjen e përkthimit. “Fakti që një laborator i biosigurisë BSL-3 është i hapur si për kërkime ashtu edhe për industri është unik në Zvicër”, tha Rothen.

Në këtë kuadër, sitem-insel është i hapur për të gjitha projektet, puna e të cilave kërkon klasifikimin BSL-3, si publik ashtu edhe privat. Këto mund të jenë universitete, universitete të shkencave të aplikuara, fillestarë ose kompani, në gjithë Zvicrën dhe ndërkombëtare.

Duhet theksuar se laboratori i nivelit të sigurisë 3 mund të përdoret nga partnerë të jashtëm për kërkime dhe zhvillim, si testimi i vaksinave për efektivitetin e tyre.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

’Miratojmë ligjin që na leverdis’’, Vasili: Ja çfarë na tha Gjiknuri, provoi haptazi që PS nuk i do listat e hapura 100%

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka folur pas mbledhjes së Këshillit Politik për ndryshimet në Kodin Zgjedhor duke saktësuar se ajo përfundoi...

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...