MEDITIME KURANORE – 161

Mos i humb

Ministri jemenas akuzon Iranin për destabilizimin e rajonit

Ministri i Informacionit i Jemenit, Moammar al-Eryani, sot akuzoi Iranin për eksport të terrorizmit dhe kaosit në rajon. Akuza...

Paris, sulm me thikë pranë “Charlie Hebdo”, plagosen 4 persona

Një person i armatosur me thikë ka sulmuar disa persona mëngjesin e së premtes në vendin ku më parë ndodheshin zyrat e...

Francë, hetime ndaj gazetave që publikuan përmbajtjen e bisedës Putin-Macron

Në Francë kanë filluar hetime ndaj gazetave që publikuan përmbajtjen e bisedës telefonike mes presidentit të Rusisë, Vladimir Putin dhe presidentit francez,...

Pretendohet se Kina ka ngritur mbi 380 “kampe riedukimi” dhe “qendra paraburgimi” në Xinjiang

Pretendohet se Kina që nga viti 2017 e deri më tani ka ngritur mbi 380 kampe riedukimi dhe qendra paraburgimi në Rajonin...

1. Frika nga përfundimi i keq! Sehl Ibn Abdilah et Testurij, rahimehullah, thoshte; “Robërit e sinqertë të Allahut gjithnjë frikësohen nga përfundimi i keq, kjo frikë tek ta është në çdo lëvizje, kohë dhe vend. Ata që janë i përshkroi Allahu në Librin e Tij;

وَالَّذِينَ يُؤْتُونَ مَا آتَوْا وَقُلُوبُهُمْ وَجِلَةٌ أَنَّهُمْ إِلَىٰ رَبِّهِمْ رَاجِعُونَ أُولَٰئِكَ يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُونَ

“Dhe, ata të cilët japin (sadaka-zeqatë) nga ajo që u është dhënë, pse dinë se do të kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanë të frikësuara, Të tillët janë duke nxituar drejt të mirave dhe të parët do t’i arrijnë ato.” (Mu’minun; 60-61).

Ihja Ulum ed Din; 4/172

2. Nxito në kryerjen e veprave të mira! Allahu, xhele ue ala, ka thënë; أُولَٰئِكَ يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُونَ

“Të tillët janë duke nxituar drejt të mirave dhe të parët do t’i arrijnë ato.” (Mu’minun; 60-61).

Është më e mirë dhe e lavdëruar që besimtari të shpejtoj në kryerjen e veprave të mira, psh; ta kryej faljen e namazit në kohën e parë me xhemat (menjëher pas thirrjes së ezanit), etj. Këtë mësim e marim nga kjo porosi Kuranore, të tillët lavdërohen nga Allahu në Kuran dhe janë prej robërve të zgjedhur të Allahut!

Ibnul Arabi, rahimehullah Ahkamul Kuran; 5/467

3. Frika nga përfundimi i keq! Allahu, xhele ue ala, ka thënë; وَالَّذِينَ يُؤْتُونَ مَا آتَوْا وَقُلُوبُهُمْ وَجِلَةٌ أَنَّهُمْ إِلَىٰ رَبِّهِمْ رَاجِعُونَ أُولَٰئِكَ يُسَارِعُونَ فِي الْخَيْرَاتِ وَهُمْ لَهَا سَابِقُونَ

“Dhe, ata të cilët japin (sadaka-zeqatë) nga ajo që u është dhënë, pse dinë se do të kthehen te Zoti i tyre, andaj zemrat e tyre i kanë të frikësuara.” (Mu’minun; 60).

Hasan el Basriu, rahimehullah, ka thënë: ” Edhe pse kryejnë vepra të mira, megjithatë ata frikësohen se nuk do të shpëtojnë nga zjarri i Xhehenemit. Besimtari bashkon dy gjëra, kryerjen e veprave të mira dhe frikën nga dënimi dhe mospranimi i tyre. Kurse munafiku bashkon dy gjëra, veprat e këqija dhe sigurinë se do shpëtoj nga zjarri.”

Tefsir et Taberi; 19/45

4. Nxito në kryerjen e veprave të mira! Allahu, xhele ue ala, ka thënë; ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ السَّيِّئَةَ ۚ نَحْنُ أَعْلَمُ بِمَا يَصِفُونَ

“Ti të keqen kthe me të mirën. Ne e dimë më së miri atë që shpifin ata.” (Mu’minun; 96).

Ndjeke rrugën e bamirësve dhe burrave të mëdhenj. Mos prit me ta kthy me të mirë të mirën që ia ke bë dikujt. Bë mirë duke mos pritur kthyerjen e asaj të mire nga të tjerët! Ka shembuj të shumtë të punëve të mira, po ndër to: Jepi selam atij që nuk të jep selam!

Ibnul Arabi, rahimehullah Ahkamul Kuran; 5/473

5. Nxito në kryerjen e veprave të mira! Medito se si i bashkoi Allahu në Kuran ngrënien e ushqimit hallall dhe kryerjen e veprave të mira; يَا أَيُّهَا الرُّسُلُ كُلُوا مِنَ الطَّيِّبَاتِ وَاعْمَلُوا صَالِحًا ۖ إِنِّي بِمَا تَعْمَلُونَ عَلِيمٌ

“(Ne u patëm thënë): “O ju të dërguar, hani atë që është e lejuar dhe mirë dhe bëni vepra të mira se Unë e di atë që ju veproni.” (Mu’minun; 51).

Ngrënia e ushqimit hallall është mjet i cili lehtëson edhe kryerjen e veprave të mira ashtu siç është ngrënia e ushqimit haram pengesë në kryerjen e veprave të mira.

Fehd el Ujban

Nga arabishtja; Suad Shabani

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...