NASA konfirmon praninë e ujit në Hënë

Mos i humb

Numri në rritje i rasteve të reja me COVID-19, Turqia aplikon masat më rigoroze që nga fillimi i pandemisë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka paralajmëruar mbrëmë vënien e masave më rigoroze që nga fillimi i pandemisë, për shkak të numrit...

I dënuar në Italia/ Arrestohet 65-vjeçari me pistoletë me silenciator

Kavajë- Një 65-vjeçar është vënë në prangat e policisë së Kavajës, për shkak se është kapur me një pistoletë të pajisur me...

Australia kërkon nga Kina që të kërkojë falje pas imazhit të një ushtari australian me thikë të gjakosur pranë një fëmijë afgan

Marrëdhëniet e Kinës me Australinë u tensionuan edhe më shumë pas shpëndarjes së një imazhi të një ushtari australian me një thikë...

PD: Qeveria po e përdor fatkeqësinë për të vjedhur dhe për zgjedhje. Koha e Ramës ka mbaruar!

1 vit pas tërmetit shkatërrues që goditi vendin, ish-deputetë të Partisë Demokratike, pjesë e ekipit që kanë ndjekur nga afër procesin e...

NASA ka konfirmuar praninë e ujit në sipërfaqen e ndriçuar nga dielli, një zbulim që sugjeron që përbërja kimike që është jetike për jetën në Tokë mund të shpërndahet në më shumë pjesë të sipërfaqes hënore sesa akulli që është gjetur më parë në zona të errëta dhe të ftohta.

Zbulimi u bë nga Observatori Stratosferik i Astronomisë Infrared të agjencisë hapësinore, ose SOFIA – një Boeing 747 i modifikuar që mund të marrë teleskopin e tij të madh lart në atmosferën e Tokës, në lartësi deri në 45.000 metra. Molekulat e ujit ndodhen në kraterin Clavius, një krater i madh në hemisferën jugore të hënës.

Studiuesit më parë kishin zbuluar praninë e hidrogjenit në sipërfaqen hënore, por nuk kishin qenë të sigurt nëse ishte në formën e ujit (H20) apo hidroksilit relativ të ngushtë të tij (OH). Për të zbuluar molekulat, SOFIA përdori një kamerë speciale infra të kuqe që mund të dallojë midis gjatësisë së valës specifike të ujit prej 6.1 mikronë dhe asaj të hidroksilit relativ të tij kimik të ngushtë, ose OH.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

Zgjedhjet e 25 prillit/ Publikohet ekstrakti i tretë i listave, ja si mund ta verifikojë emrin gjithsecili

Ministria e Brendshme publikon sipas përcaktimeve ligjore, ekstraktin e tretë të listave zgjedhore për zgjedhjet për Kuvendin e Shqipërisë, të datës 25...