Paralajmërimi në Zvicër: Pas 15 ditësh, të gjithë shtretërit e kujdesit intensiv do të jenë të zënë

Mos i humb

“Lëvizni me urgjencë”, ambasadorja Kim përsërit thirrjen: Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale brenda 2020-ës

Ambasadorja e SHBA në Tiranë, Yuri Kim, ripërsërit edhe njëherë thirrjen për politikën shqiptare se Gjykata Kushtetuese duhet të jetë funksionale brenda...

PD tjetër denoncim për Rindërtimin, Çlirim Gjata tek shkolla ”Ramazan Jangozi” në Thumanë: Si fondet u vodhën dy herë brenda vitit

Sekretari i PD për Çështjet Ligjore, Çlirim Gjata ka shkuar në Thumanë për të denoncuar vjedhjen e fondeve të Rindërtimit për shkollën...

Belgjika regjistron 86 të vdekur në 24 orët e fundit nga koronavirusi, 576 599 të infektuar në total

Belgjika është një tjetër shtet europian, ku numri i të vdekurve dhe të infektuarve nga koronavirusii ka njohur rritje të konsiderueshme.

Detaje nga operacioni në Elbasan/ Çmontohet grupi i rrezikshëm, gjenden 5 kg heroinë në kamionin e linjës Shqipëri-Greqi

Një operacion i madh antidroge ku është goditur një grup i rrezikshëm që duket se luante fijet e trafikut jo vetëm në...

Nëse nuk ndërmerret asnjë veprim, kapaciteti i shtretërve të ICU (njësive të kujdesit intensiv) në Zvicër do të plotësohet pas 15 ditësh, ka paralajmëruar një zyrtar i lartë i shëndetit.

“Tani ne mbledhim numrat e shtretërve çdo ditë. Në njësitë e kujdesit intensiv, numri i shtretërve falas tani mblidhet dy herë në ditë”, tha Andreas Stettbacher, i deleguari qeveritar për Shërbimin e Koordinuar Mjekësor, të martën në një konferencë shtypi në Bernë.

“Nuk kam lajm të mirë. Në qoftë se nuk ndërmarrim ndonjë veprim, shtretërit e ICU do të jenë të zënë plotësisht brenda 15 ditësh”.

Shifrat do të publikohen dy herë në javë, tha ai.
Në të njëjtën konferencë shtypi, kreu i Task Forcës Federale Martin Ackermann theksoi në mënyrë të përsëritur peshën e situatës. Shumë kantone kishin marrë masa efektive, por publiku nuk po sillej si duhet ndaj masave të COVID-19. “Rrini në shtëpi sa më shumë që është e mundur”, ka thënë ai, duke iu drejtuar qytetarëve, përcjell albinfo.ch.

Njerëzit nuk po e kufizojnë lëvizjen e tyre siç bënë në mes të marsit, tha ai. Niveli i lëvizshmërisë aktualisht është shumë më i lartë sesa në kulmin e valës së parë të koronavirusit.

“Ne nuk kemi kohë për të humbur”, tha Ackermann. “Nuk ka alternativa ndaj masave drastike. Spitalet tashmë janë në kufijtë e mundësive të tyre. Nëse trendi vazhdon, nuk do të jetë më e mundur të trajtohen të gjithë që kanë nevojë për ndihmë mjekësore. ”

Infeksionet me koronavirus në Zvicër u rritën në 5,949 të martën, sipas të dhënave nga autoritetet shëndetësore, shkruan swissinfo.ch.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bora mbulon Zvicrën, saktësisht në ditën e parë të dimrit meteorologjik

Pikërisht në ditën e fillimit meteorologjik të dimrit, në pjesën më të madhe të Zvicrës bora ka filluar të bjerë edhe në...

Rreziku i vetëvrasjeve të të prekurve me COVID lidhet me hidroksiklorinën

Përdorimi i klorinës apo hidroksikorinës, ilaçe të përdorur kundër covid 19 mbi të gjitha në fazat e para të emergjencës mund të...

Europa pa vaksinë ndaj COVID-19 para 2021, Agjencia e Barnave cakton datat për të shqyrtuar aplikimet e Pfizer dhe Moderna

Europa duket se me të gjitha gjasat do e mbyllë këtë vit pa një vaksinë ndaj COVID-19. Agjencia Europiane...

Kosova regjistron 10 të vdekur dhe 521 të infektuar me koronavirus në 24 orët e fundit

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar edhe 10 viktima nga koronavirusi...

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...