Picë e Pjekur në Tigan – Si ta Përgatisni Plot Shije Vetë në Shtëpi

Mos i humb

Kjo është një recetë fantastike, me shije të mrekullueshme e mbi të gjitha krejt e shëndetshme.

Kjo recetë kërkon durimin e amvisave, kjo pasi procesi i përgatitjes së brumit pavarësisht se është shumë i thjeshtë kërkon kohë të jetë gati.

E veçanta e kësaj recete është pjekja e saj në tigan dhe jo në furrë.

Mënyra e saktë e përgatitjes së brumit është çelësi i përgatitjes së një pice të mirë.

Më poshtë do mësoni nga AgroWeb.org hapat që duhet të ndiqni për përgatitjen e picës së shtëpisë në tigan.

Përgatitja e Picës në Tigan

Përbërësit

400 gr miell gruri

2 lugë çaji me kripë

4 gr maja ose 1 lugë çaji

280 ml ujë

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 filxhan çaji me salcë domateje si pure

Mbushja sipas dëshirës

300 gr djathë kaçkavall i grirë

Një filxhan çaji me ullinj të prerë në feta

Salçice ose proshutë

Një filxhan çaji me kërpudha të ziera më parë

Përgatitja

Si fillim, AgroWeb.org ju udhëzon që të shtoni në një tas miellin, ujin e vakur, kripën, majanë e tretur në pak ujë të vakët më parë si dhe vajin e ullirit.

Përgatisni brumin me duar derisa të krijohet një masë e butë.

Tasi ku përgatisni dhe do vendosni brumin e përgatitur duhet të jetë shumë i madh pasi brumi do lihet që të pushojë dhe vëllimi i tij do të rritet.

Pasi keni përgatitur brumin mbulojeni me një qese plastike kuzhine duke puthitur mirë gjithë sipërfaqen e tasit.

Lëreni të pushojë në temperaturë ambjenti përreth 2 orë.

Vëllimi i brumit do rritet.

Pasi të jetë gati, spërkateni pak brumin e ardhur me pluhur mielli dhe transferojeni në tavolinën e kuzhinës, të cilën për parë e keni spërkatur me pluhur mielli gjithashtu.

Ndajeni brumin në dy pjesë, dhe secilën prej tyre dhe punojeni me dorë duke i sjellë të dyja masat në toptha të rrumbullakët.

Merrni një tigan, AgroWeb.org ju këshillon që të përdorni një tigan me sipërfaqe me diametër  28 cm dhe lartësi 6 cm.

Shtoni dy lugë vaj ulliri dhe përhapeni në të gjithë sipërfaqen duke u kujdesur që përmes një furçe kuzhine të lyeni edhe anët e tiganit.

Vendosni një nga topthat e brumit të përgatitur dhe përdorni pëllëmbën e dorës duke përhapur brumin rreth e rrotull gjithë sipërfaqes së tiganit.

Mbulojeni sipërfaqen e tiganit me një qese plastike kuzhine dhe lëreni brumit të pushojë edhe për 2 orë të tjera në temperaturë ambjenti.

Pas dy orësh, brumi do ketë rritur vëllimin e tij, shtypeni me pëllëmbën e dorë rreth e rrotull tiganit derisa volume të sheshohet disi.

Mbushja e Picës

Lyejeni gjithë sipërfaqen e brumit në tigan me salcën e domates.

Spërkateni me djathë kaçkavall, shtoni fetat e ullinjve, kërpudhave, mbushja mund të jetë sipas preferencës. mund të shtoni speca të grirë hollë, salçiçe të prera në feta etj.

Spërkateni me pak kripë dhe vaj ulliri.

Vendoseni tiganin në zjarr të ngadaltë, mbylleni me kapak dhe lëreni të piqet ngadalë.

Kontrollojeni herë pas herë përmes një thike apo spatule pjesën e poshtme të picës derisa të piqet plotësisht.

5 minutat e fundit para se ta hiqni nga zjarri spërkateni sërish me djathë kaçkavall mbylleni sërish kapakun, lëreni edhe për pak minuta derisa djathi të shkrijë dhe pica është gati.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit