Piktura e Botticelli-t pritet të dalë në ankand për 80 milion dollarë

Mos i humb

Zgjedhjet në SHBA/ Trump akuza kundërshtarit, Biden premton më shumë mbështetje për Shqipërinë e Kosovën

Bëhet akoma më e ethshme gara presidenciale në SHBA. Dy kandidatë, presidenti aktual Donald Trump dhe kandidati demokrat Joe Biden kanë vijuar...

Plakja e Imunitetit – Ndikimi Në Shëndetin e Organizmit

Me kalimin e moshës, sistemi imunitar i njeriut humbet efikasitetin e tij në luftimin e infeksioneve dhe në reagimin ndaj vaksinave.

Kura Natyrale me Qepë Kundër Dëmeve Nga Kolesteroli

Kolesteroli i lartë është një nga faktorët që ndikon në rritjen e rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Ai mund...

“Ju rrugaca sallahana,vagabonda shakllabana”, Meta ‘sulmon’ Ramën me vargjet e Gjergj Fishtës

Presidenti i vendit, Ilir Meta ka kujtuar poetin e shquar At Gjergj Fishta në 149 vjetorin e lindjes së tij.

Një pikturë e shekullit të 15-të nga piktori Sandro Botticelli pritet të shitet për më shumë se 80 milion dollarë. Besohet se është realizuar në fund të viteve 1470 ose në fillim të viteve 1480, “Young Man Holding a Roundel” është një nga portretet e fundit të njohura nga artisti italian, sipas Sotheby’s.

Ndërsa vlerësimi zyrtar i ankandit parashikon një çmim të shitjes mbi 80 milion dollarë, shefi i departamentit të pikturës Sotheby’s Old Master, Christopher Apostle, tha se ajo “mund të jetë piktura tjetër që tejkalon pragun e ratifikuar prej 100 milion dollarësh”, shkruan abcnews.al.

Sandro Botticelli's "Young Man Holding a Roundel" is expected to sell for over $80 million when it goes to auction in January 2021.

“Young Man Holding a Roundel” do të bëhej piktura e parë që mund të shitet me një vlerë të tillë, që prej “Haystacks” të Claude Monet, e cila arriti mbi 110 milion dollarë në Sotheby’s New York vitin e kaluar.

Botticelli, i cili njihet më shumë për kryeveprat “Lindja e Venusit” dhe “Primavera”, konsiderohet një figurë kryesore në traditën e artit perëndimor. Sipas Sotheby’s, vetëm një pjesë e veprave të tij kanë mbijetuar që gjenden në koleksionet muzeale. xh.d/abcnews.al

"The Birth of Venus" pictured on display at the Uffizi Gallery in Florence in 2016.
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Çaji Që Nuk Duhet Ta Ndani në Ditët e Ftohta

Trëndafili i Egër çmohet për vlerat e tij kurative për shëndetin e gjithë organizmit. Stina e vjeshtës dhe ajo...

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve të BKH-së, ambasada e SHBA: Procesi i vështirë, për të gjetur më të mirët e Shqipërisë

Mbyllet një tjetër fazë për përzgjedhjen e kandidatëve për Byronë Kombëtare të Hetimit. Mësohet se dje përfundoi procesi i testit për aftësitë...

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar

Akar: Kontrollet dhe përgatitjet për sistemin S-400 vazhdojnë siç janë parashikuar. Akar: (Për sistemin e mbrojtjes ajrore e raketore...

Masat kufizuese në Greqi, grekët shijojnë ditën e fundit të “lirisë”

Duke filluar nga sot, Greqia do të nisë regjimin e ri të masave kufizuese të paralajmëruar nga Kryeministri Mitsotakis, të enjten. Në...

“A ka ujë në akullin që më sollët?”, restoranti vendos një çmim për çdo pyetje absurde

Rregulli numër 1 i çdo personi që fillon punë në një restorant është “klienti ka gjithmonë të drejtë”. Por këtë ligj të...