Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Mos i humb

MSH: Ndërrojnë jetë 4 pacientë me koronavirus, regjistrohen 127 raste të reja infektimi

Ministria e Shëndetësisë raporton se gjatë 24 orëve të fundit janë konfirmuar pozitivë me koronavirus 127 persona, ndërsa nuk e kanë fituar...

PD: Dështim i rrezikshëm në javën e dytë të shkollës, mbi 160 mësues të infektuar. Qeveria nuk mori asnjë masë. Ja problemet kryesore

Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë për situatën në shkolla, të cilën e quan dështim teksa thotë se jan 160 mësues të infektuar...

Kinë/ Helmoi 25 fëmijë, edukatorja dënohet me vdekje

Një mësuese e kopshtit që helmoi 25 fëmijë, duke vrarë njërin prej tyre, pas një debati me një anëtar rival të stafit...

SHBA vazhdon me përforcimet në bazat e saj në Siri

MOHAMAD MİSTO SHBA vazhdon me përforcime në bazat dhe pikat e saj që ndodhen në zonat e pushtuara nga...

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të ri (COVID-19), e cila pretendohet se është antitoksina e parë e regjistruar kundër pandemisë.

“Unë mund të jem i pari me të cilin ata mund të eksperimentojnë. Besoj se vaksina që keni prodhuar është me të vërtetë e mirë për njerëzimin”, tha Duterte në një konferencë për media.

Më herët, presidenti rus, Vladimir Putin, njoftoi se vaksina e zhvilluar nga Instituti Gamaleya ofroi “imunitet të qëndrueshëm” kundër koronavirusit.

Ministri rus i Shëndetësisë, Mikhail Murashko, tha se planifikojnë të fillojnë një vaksinim masiv në muajin tetor.

Ndërkohë, zyra e presidentit Duterte tha se vaksina e ofruar nga Rusia “do t’i nënshtrohet “rishqyrtimit” nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Filipineve dhe se ata ishin të gatshëm të bashkëpunojnë në provat e vaksinave, si dhe në furnzimin dhe prodhimin e saj.

Vendi arkipelag, Filipinet, deri më tani ka regjistruar 139.538 infeksione të koronavirusit, përfshirë 2.312 vdekje.

Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kërkoi nga Rusia të ndjek udhëzimet ndërkombëtare për prodhimin e vaksinës kundër koronavirusit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

’Miratojmë ligjin që na leverdis’’, Vasili: Ja çfarë na tha Gjiknuri, provoi haptazi që PS nuk i do listat e hapura 100%

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka folur pas mbledhjes së Këshillit Politik për ndryshimet në Kodin Zgjedhor duke saktësuar se ajo përfundoi...

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...

Aliyev: Luftojmë derisa ushtria armene të largohet nga tokat tona

Presidenti i Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, u zotua se do të luftojë derisa forcat armene të largohen nga territori i kontestueshëm i Nagorno...

Nga politika te koronavirusi/ Pesë momentet kryesore të debatit mes Trump dhe Biden

Debati i parë i zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 ishte i zjarrtë nga fillimi deri në fund. Presidenti Donald...