Pse nuk duhet ta lini kurrë qenin të lëpijë fëmijën tuaj

Mos i humb

Nga rënia ekonomike tek borxhi publik, publikohet raporti i Bankës Botërore: Shqipëria u godit rëndë nga tërmeti, ulje të konsumit

Publikohet raporti i Bankës Botërore për vendet e Ballkanit Perëndimor, ku thuhet se ekonomia shqiptare ka pësuar një rënie ekonomike prej 8.4%....

Bima Që I Shton Humorin Gjithë Shtëpisë – Si Të Mbillni Trumzën

Trumza është një bimë mjekësore e cila që në lashtësi është njohur si simbol i kurajos. Kjo bimë shumë vjeccare, gjysëm...

Çaji i Hudhrës – Arsyet Shëndetësore Pse Duhet Të Pini Çdo Mëngjes

Në shumë vende të largëta të botës, njerëzit pohojnë efikasitetin e çajit të hudhrës kundër të ftohurës dhe kollës.

“Ftesë për pazar për kokën e tij”, Kryemadhi flet për sulmet e Ramës ndaj Metës: Kryeministri në frikë e panik

Në bashkëbisedimin me gazetarët, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi komentoi debatin mes Presidenti Meta dhe kryeministrit Rama. Kryemadhi tha se sulmet e...

Nëse qeni juaj i afrohet shumë afër fytyrës së foshnjës tuaj dhe e lëpin, duke lexuar këtë artikull do të doni t’i jepni fund këtij zakoni sa më shpejt të jetë e mundur. Mikrobet janë sigurisht një arsye, por është gjithashtu e rëndësishme të dini se qeni juaj mund të mos tregojë dashurinë e tij me këtë “puthje”.

Sipas Dr. Tomas Kass, një veteriner në Wall Township, New Jersey, puthja mes bebeve dhe qenve duhet të ndalet për dy arsye kryesore: mikrobet dhe fakti që qeni po përpiqet të imponojë dominimin e tij tek foshnja. Shumë njerëz, thekson mjeku, ushqejnë qentë me ushqime të tilla si mishi i papërpunuar ose pula. Kjo e vë qenin në rrezik për salmonelën dhe nëse qeni bie në kontakt me gojën e njeriut. në këtë rast foshnjën e vë atë në rrezik për infeksion. Ai gjithashtu tregon se edhe pse është e rrallë, qentë gjithashtu mund të transmetojnë krimba tek njerëzit.

“Gjuha e tyre është letra e tyre e tualetit, pasi ata lëpijnë vithet për t’i pastruar”, shton Dr. Marc I. Leavey, gjithashtu veteriner. Ai tregon se shumëllojshmëria dhe sasia e mikrobeve patogjene që mund të transmetohen me një lëpirje është e mahnitshme dhe shumë prej këtyre baktereve janë rezistente ndaj shumë antibiotikëve. “Studimet e kanë konfirmuar këtë raport dhe kjo mund të çojë në infeksion të mishit të dhëmbëve madje edhe në infeksione sistemike,” tha ajo.

Por përveç mikrobeve, është gjithashtu e rëndësishme për arsye sigurie që ta ndihmoni qenin tuaj të kuptojë se ai nuk është lodra e foshnjës ose “shoku i tij”.

Shumë prej nesh, natyrisht, i shohin kafshët shtëpiake si anëtare të familjes tonë. Në fakt, kafsha shtëpiake punon në mënyrë mbrojtëse kundër pronarëve dhe foshnjës dhe ata do ta mbrojnë atë edhe nëse foshnja qan sepse është luftuar nga nëna ose babai . Në çdo rast, Dr. Kass këshillon që ju ta keni stërvitur kafshën shtëpiake të familjes të jetë e nënshtruar me fëmijët. “Meqenëse të dy -qentë dhe fëmijët janë të paparashikueshëm në sjelljet e tyre, është mirë të vendosni disa kufij në marrëdhënie dhe të mos lejoni që qeni të lëpijë fytyrën e foshnjës”.

Më në fund, Dr. Leavey këshillon “Kur qeni juaj dëshiron një përqafim, ofrojeni dorën tuaj dhe lajeni mirë para se të bëni ndonjë gjë tjetër”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.