Publikohen pamjet më të fundit nga Dielli të realizuara shumë afër

Mos i humb

Angli, arrestohet ‘kopshtari’ shqiptar: Më premtuan 2 mijë paund në muaj, por s’mora asgjë

Një azilkërkues shqiptar është arrestuar në Didsbury pasi punonte si roje- kopshtar në një shtëpi e cila funksiononte si fabrikë kanabisi.

Synimet e Turqisë për superfuqi, Erdogani hedh zjarr në jug të Kaukazit

Manovrat e përbashkëta ushtarake mes Turqisë dhe Azerbajxhanit janë një paralajmërim i qartë për armikun e përbetuar Armeninë. Pas Sirisë dhe Libisë,...

Dërgonin emigrantë shqiptarë me gomone për në Britani, arrestohen kontrabandistët

Policia franceze vijon të arrestojë kontrabandistë të cilët kalojnë ilegalisht emigrantë në Britaninë e Madhe. Së fundmi në pranga ka rënë një...

Bursat evropiane sërish në vlera të ulëta në Francë

Bursat evropiane vazhduan sot përparimin në vlera të ulëta, duke u treguar të kujdesshme, në pritje të rezultateve të debateve rreth një...

Fotografi të realizuara shumë afër  të papublikuara më parë kanë dalë nga Dielli. Ato u realizuan nga sonda e “Orbiterit Diellor” duke zbuluar detaje të reja të mahnitshme për yllin tonë të madh.

Sipas BBC, “Orbiteri Diellor”  arriti të shkojë 77 milion kilometra nga sipërfaqja e Diellit, e cila është afërsisht sa gjysma e distancës midis Diellit dhe Tokës. Frekuencat e ndryshme tregojnë karakteristika të diellit duke sjellë disa pamje. “Orbiteri Diellor” është një satelit që vëzhgon Diellin, i zhvilluar nga Agjencia Evropiane e Hapësirës.

“Orbiteri Diellor nuk po shkon më pranë Diellit vetëm për të marrë imazhe me rezolucion më të lartë: do të jetë më afër të hysh në një pjesë tjetër, më pak të turbullt të erës diellore, duke studiuar grimcat dhe fushën magnetike, duke marrë njëkohësisht të dhëna të largëta në sipërfaqen e Diellit. Asnjë mision ose teleskop tjetër nuk mund ta bëjë këtë“, tha Prof Mark McCaughrean, nga Agjensia Evropiane e Hapësirës. 

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rast frymëzues, fëmijët mbledhin 41 mijë euro për të uriturit

Rreth 80 përqind e popullsisë në Jemen po vuan nga uria, dhe njerëzit kanë nevojë për ndihma humanitare për të mbijetuar.

Dërgesa të reja të armëve vijnë për forcat e Haftarit

Gjeneral Abdulhadi Dirah, zëdhënësi i njësisë së përbashkët të operacioneve Sirte-Jufra të ushtrisë libiane, tha se duke mbajtur municion ushtarak, aeroplanët e...

Ministri i punëve të brendshme të Indisë pozitiv në COVID-19

Ministri i punëve të brendshme të Indisë, Amit Shah, tha sot se ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirusin e ri (COVID-19)...

Libi, 55 migrantë të parregullt ndalohen në bregdetin e Mesdheut

Të paktën 55 migrantë të parregullt të kombësive të ndryshme janë ndaluar në bregdetin e Detit Mesdhe të Libisë, njoftoi sot Ministria...

Pandemia detyron Kaliforninë të lirojë 8 mijë të burgosur

Për shkak të rritjes së rasteve të reja me COVID-19, kryetari i bashkisë së Los Anxhelosit Eric Garcetti njoftoi se mund të...