QIPRO – Roja bregdetare shpëton 270 migrantë

Mos i humb

Roja bregdetare qipriote dhe anijet e peshkimit kanë shpëtuar më shumë se 270 emigrantë që udhëtonin në bregun lindor të ishullit me pesë varka të mbipopulluara, numri më i lartë i të shpëtuarve në një muaj, sipas një raporti të “Cyprus Times”.

“Që nga fillimi i vitit, në Qipro 2675 kanë mbërritur 2675 migrantë  – mesatarisht 30 në ditë”,  sipas Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (UNHCR).

Jo të gjithë emigrantët kalojnë detin. Disa udhëtojnë përmes veriut të pushtuar nga Turqia të ishullit në zonën e gjelbër tampon në pjesën jugore, e cila është anëtare e Bashkimit Evropian.

Rojet bregdetare fillimisht raportuan dje 120 migrantë në dy varka jashtë bregut lindor, por gjatë ditës u gjetën tre varka të tjera, njëra prej të cilave kishte 179 persona në bord.

Migrantët u dërguan në qendrat e pritjes në perëndim të kryeqytetit Nikosia.

“Katër persona që besohet se janë kontrabandë janë arrestuar”, raportoi gazeta.

“Qiproja ka regjistruar deri tani numrin më të lartë të kërkesave për azil në vit krahasuar me shtetet e tjera të BE-së për sa i përket madhësisë së popullsisë në vitet e fundit”, sipas statistikave të BE-së.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit