Referendum/ Italianët votojnë për të ulur numrin e ligjvënësve në Parlament

Mos i humb

‘Karburanti falas’/ Rama: Do të heqim tre taksat për karburantin në bujqësi

Kryeministrit Edi Rama në komunikimin e përjavshëm me gazetarët me në fokus ekonominë ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë...

Mesazhi i Profetit Muhamed

Nga Ebu Sufjan, Sahr ibn Harb (r.a.), transmetohet hadithi i tij i gjatë në ngjarjen e Herakliut, se Herakliu tha: Për çfarë...

Pas 18 ditësh përshkallëzohet greva e naftëtarëve, në vend të burrave hyjnë gratë

Naftëtarët e Ballshit kanë lënë grevën e urisë pas 18 ditësh rezistencë brenda ambienteve të rafinerisë. Mjekët i këshilluan...

Erdoğan kërkon nga ndërkombëtarët të ndërmarrin hapa për kthimin e territoreve të pushtuara të Azerbajxhanit

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka kërkuar nga grupi i Minskut i OSBE-së të ndërmarrë hapa të menjëhershme që territoret e...

Për të parën herë që nga rënia e fashizmit në Itali, vendi po përballet me një referendum të diskutueshëm kushtetues, në një Itali të mbingarkuar nga situata e krijuar nga pandemia dhe kriza ekonomike.

Qytetarët italianë do të votojnë këtë të dielë dhe të hënë për të ulur numrin e ligjvënësve në Parlament, reduktim i cili do të prekë edhe dhomën e Senatit.

Propozimi është iniciuar nga lëvizja “5 Yjet”. Italia është vendi me numrin më të lartë të deputetëve të zgjedhur, krahasuar me vendet e tjera në Evropë.

Me nismën e re synohet që numri i ligjvënësve të reduktohet nga 945 në 600. 

Synimi është zvogëlimi i shpenzimeve në buxhetin e shtetit, por në fakt qytetarët janë të shqetësuar se kjo gjë mund të  rezultojë në përfaqësim  më të vogël për minoritetet.

Reforma është aprovuar në parlament tetorin e shkuar pasi ishte një nga parakushtet për të formuar qeverinë e koalicionit midis M5S dhe Partisë Demokratike, por është parë me një sy tejet kritik nga analistët, të cilët e shohin thjesht si një përpjekje boshe.

Kjo reformë kushtetuese zbulon krizën e thellë me të cilën po përballet demokracia përfaqësuese në Itali.

Megjithatë ajo lë shumë çështje të pazgjidhura siç janë nevoja për një ligj të ri zgjedhor dhe një reformë më të gjerë të funksionimit të parlamentit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Google Search tani ju lejon të kërkoni këngën tuaj të preferuar me një psherëtimë

Google sjellë për të gjithë përdoruesit e telefonave inteligjentë një risi të re. Ata mund të shtypin butonin e mikrofonit në aplikacionin...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...