Referendum/ Italianët votojnë për të ulur numrin e ligjvënësve në Parlament

Mos i humb

Vrasja e mësuesit që bënte karikatura të Profetit Muhamed, Macron dënon krimin: Sulm terrorist islamik

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka reaguar në lidhje me vrasjen e mësuesit në Paris, duke e cilësuar ngjarjen sulm terrorist islamik....

Papërgjegjshmëria kriminale e Edi Ramës, ka çuar në kolaps shëndetësinë”. Basha: Ka prioritet tenderat sekretë e koncensionet korruptive

Kreu i PD-së i përgjigjet me shifra e të dhëna deklaratave të sotme të kryeministrit Rama për Shëndetësinë. Referuar raportit të FMN-së,...

Koronavirusi shkaktoi gati 300,000 vdekje shtesë në SHBA

Pandemia e koronavirusit ka rezultuar me rreth 299,000 vdekje më shumë në Shtetet e Bashkuara, që nga fundi i janarit.

Zgjedhjet në SHBA/ Trump akuza kundërshtarit, Biden premton më shumë mbështetje për Shqipërinë e Kosovën

Bëhet akoma më e ethshme gara presidenciale në SHBA. Dy kandidatë, presidenti aktual Donald Trump dhe kandidati demokrat Joe Biden kanë vijuar...

Për të parën herë që nga rënia e fashizmit në Itali, vendi po përballet me një referendum të diskutueshëm kushtetues, në një Itali të mbingarkuar nga situata e krijuar nga pandemia dhe kriza ekonomike.

Qytetarët italianë do të votojnë këtë të dielë dhe të hënë për të ulur numrin e ligjvënësve në Parlament, reduktim i cili do të prekë edhe dhomën e Senatit.

Propozimi është iniciuar nga lëvizja “5 Yjet”. Italia është vendi me numrin më të lartë të deputetëve të zgjedhur, krahasuar me vendet e tjera në Evropë.

Me nismën e re synohet që numri i ligjvënësve të reduktohet nga 945 në 600. 

Synimi është zvogëlimi i shpenzimeve në buxhetin e shtetit, por në fakt qytetarët janë të shqetësuar se kjo gjë mund të  rezultojë në përfaqësim  më të vogël për minoritetet.

Reforma është aprovuar në parlament tetorin e shkuar pasi ishte një nga parakushtet për të formuar qeverinë e koalicionit midis M5S dhe Partisë Demokratike, por është parë me një sy tejet kritik nga analistët, të cilët e shohin thjesht si një përpjekje boshe.

Kjo reformë kushtetuese zbulon krizën e thellë me të cilën po përballet demokracia përfaqësuese në Itali.

Megjithatë ajo lë shumë çështje të pazgjidhura siç janë nevoja për një ligj të ri zgjedhor dhe një reformë më të gjerë të funksionimit të parlamentit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

1500 specializantë i shtohen sistemit shëndetësor

Sot sistemit shëndetësor i janë shtuar 1500 specializantë. Kështu ka bërë të ditur Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj gjatë...

7 Këshilla nga Mjekët që Diabetikët Duhet të Ndjekin Gjatë Pandemisë

Nuk kanë qenë të pakta lajmet mbi pandeminë dhe kujdesin ndaj vetes në këtë periudhë. Ky kujdes duhet të...

A Duhen Përdorur Antibiotikët Kur Jeni Me Grip?

Një nga sfidat më të mëdha të shëndetit global është përdorimi pa kriter i antibiotikëve. Një nga rreziqet më...

Lazanja Me Mish Pule – Receta Perfekte Për Një Drekë Plot Shije

Kjo është një recetë pak larg asaj tradicionale të lazanjës së famshme. Receta e mëposhtme e këshilluar nga AgroWeb.org përmban mishin e...

Eksperti: Flini mirë para se të merrni vaksinën e gripit, gjumi rrit efektivitetin

Gjumi është shumë i rëndësishëm “për të na armatosur mirë” në luftën kundër gripit dhe Covid-19. Ekspertët e shëndetit...