SA PËRFITUAM NGA RAMAZANI

Mos i humb

Zvicra shtrëngon masat deri më 23 dhjetor, për t`i zbutur ato në Krishtlindje

Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset planifikon të shtrëngojë masat e koronavirurit deri në Krishtlindje. Por vetë festa  familjare do të mundësohet të...

COVID-19/ MSH: 801 raste të reja dhe 18 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të shmangin çdo lloj grumbullimi, të kufizojnë kontaktet dhe lëvizjet e panevojshme,...

“E papranueshme që s’kanë mundësi punësimi”, Basha: Të punojmë për ta bërë Shqipërinë vendin më të mirë

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha premton se situata do të ndryshojë për të rinjtë shqiptarë pas ardhjes së kësaj partie në...

Shkencëtarët gjermanë zbulojnë shenjën paralajmëruese të formës më të rëndë të Covid-19, ja cila është

Studiuesit kanë identifikuar qeliza të pazhvilluara të gjakut që mund të sinjalizojnë ndërlikimet e koagulimit tek të infektuarit me COVID-19. Rastet për...

Falenderimi i takon Allahut dhe salavatet dhe përshëndetjet më të mira qofshin për të dërguarin e Allahut Muhamedin, familjen e tij dhe sahabët e tij.

Muaji i ramazanit ishte muaj i begatë që e kaluam duke shpresuar se e kemi shfrytëzuar në kënaqësinë e Allahut dhe me gjitha begatitë që ka ardhur te ne.

Në fillim, botëkuptimi mbi farzin – obligimi me të cilin Allahu i ka obliguar robërit e Tij, është adhurim – a në çdo adhurim ka dobi për njerëzit:

a) Dobi në këtë botë

b) Dobi në botën tjetër

Agjërimi në muajin e Ramazanit është farz (obligim i prerë) dhe njëkohësisht shtyllë e fesë Islame.

Pse e Allahu e ka obliguar agjërimin në muajin e Ramazanit dhe çfarë dobie kemi ne?

Qëllimi: arritja e devocionit, gjegjësisht ruajtja nga zjarri (xhehenemi).

Kjo në muajin e Ramazanit është arritur me:

– Agjërimi gjatë ditës

– Falje, lutjet gjatë natës

– Lexim të Librit të Allahut – Kuranit Fisnik

– Dhënia e sadakave etj.

Dobitë:

– Me agjërim e arrin shpërblimin e veçantë të Allahut të Madhëruar

Allahi Madhëruar ka thënë në hadith kudsi:

إن الله تعالى يقول : إن الصوم لي و أجزي به

“Allahu I Madhëruar thotë: Agjërimi është për Mua dhe Unë shpërblej me të … .” Muslimi

– Në ditën e Kijametit agjëruesit i bëhet e mundur të hyjë nëpër derën Rejjan

) إن في الجنة بابا يقال له : الريان يدخل منه الصائمون يوم القيامة لا يدخل منه أحد غيرهم يقال : أين الصائمون ؟ فيقومون فيدخلون منه فإذا دخلوا أغلق فلم يدخل منه أحد(

“Në xhenet ka një derë që quhet Rejan, nëpër të do të hynë agjëruesit në ditën e Kijametit, nuk hyn nëpër të askush, pos tyre. Do të thuhet: ku janë agjëruesit? Ata ngriten dhe hynë në të,e kur të hynë, ajo mbyllet dhe nuk hyn më në të askush.” Mutefekun alejhi

– Në ditën e Kijametit do të kënaqet me takimin me Zotin e tij.

Transmeton Muslimi nga Ebu Hurejreja se I dërguari i Allahut salallahu alejhi ve selem ka thënë:

-:”للصائم فرحتان: فرحه حين يفطر، و فرحة حين يلقى ربه”.

“Për agjëruesin ka dy gëzime: gëzim kur bën iftar dhe gëzim kur do ta takojë Zotin e tij.”

Në transmetin tjetër qëndron:

وللصائم فرحتان يفرحهما : إذا أفطر فرح بفطره ، وإذا لقي ربه فرح بصومه

“Për agjëruesin ka dy gëzime me të cilat gëzohet: kur bën iftar, gëzohet me iftarin dhe kur ta takojë Zotin e tij, do të gëzohet me agjërimin e tij.”

Përfitime tjera

· Aspektin fetar

Me agjërimin e muajit të Ramazanit besimtari e ngritë shtyllën e fesë islame.

· Në aspektin shëndetsor

Me agjërim regjenerohen qelizat në trupin e njeriut dhe trupi bëhet më i qëndrueshëm.

· Aspektin social

Me agjërim besimtari solidarizohet me të varfërit.

Ali Shabani

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...