SHBA aprovon për herë të parë një ilaç për trajtimin e COVID-19

Mos i humb

Dialogu Kosovë-Serbi, Borrell: S’mund të jemi aktorë global nëse nuk i zgjidhim problemet në Ballkan

Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell deklaroi se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe...

666 shqiptarë gjobitën brenda 24 orëve për shkeljen e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në kuadër të masave anti Covid janë ndëshkuar 666 qytetarë në të gjithë vendin.

Vrasja e të fortit në Shkodër, zbardhet dëshmia e bashkëpunëtorit në krim: Isha rastësisht në vendngjarje

Gjykata e Shkallës së Parë në Shkodër ka caktuar masën “arrest me burg” për shtetasin Milkjor Gjoka, i dyshuar si bashkëpunëtor në...

Në Ditën e Pavarësisë/ Rama për Adem Jasharin: Vdiq për të jetuar përgjithmonë, si legjenda e gjallë e flamurit më të bukur në botë

Kryeministri Edi Rama e krahason vdekjen e Adem Jasharit me legjendën e Gjergj Elez Alisë dhe duke përmendur faktet e datat thotë...

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) njoftoi se për herë të parë ka aprovuar një ilaç antiviral për t’u përdorur në trajtimin e koronavirusit të ri (COVID-19).

FDA aprovoi ilaçin e emërtuar ”Veklury” të kompanisë Gilead Sciences Inc. me qendër në Kaliforni për përdorimin në trajtimin e COVID-19 pasi në punimet në shkallë të gjerë nga Institutet e Shëndetit Kombëtar të SHBA-së u vërejt se ilaçi shkurton 5 ditë kohën e shërimit.

“Veklury është aprovuar për trajtimin e personave që janë të paktën 12 vjeç dhe mbi 40 kilogram të cilët janë shtruar në spital për shkak të infeksionit të koronavirusit”, thuhet në deklaratën nga FDA.

Veklury, i cili më parë është lejuar të përdoret në raste emergjente për të sëmurët që vazhdojnë trajtimin e koronavirusit në spitale, bëhet ilaçi i parë i cili aprovohet nga FDA për t’u pëdorur në trajtimin e COVID-19.

Ndërkohë edhe kompania ka dhënë informacionin se ilaçi pengon një substancë që koronavirusi përdor për të shumuar në trup kopjet e veta të tij dhe se duhet të kryhen teste të veshkave dhe mëlçisë tek të sëmurët për t’u siguruar se ai është i sigurtë.

Theksohet se efekti i ilaçit mund të ulet nëse nuk merret me hidroksiklorokinë që përdoret në trajtimin e malaries.

Ilaçi i cili deri tani përdoret në rreth 50 vende dhe që ka leje të përkohshme është përdorur edhe nga presidenti amerikan, Donald Trump.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...