Shenjat që Trupi jep Kur Konsumoni Shumë Sheqer

Mos i humb

Të shtëna me armë zjarri në Mallakastër, policia sekuestron kallashnikov, granatë e municion luftarak, 2 në pranga

Policia e Fierit ka goditur dy raste të armëmbajtjes në Mallakastër dhe Divjakë, në kuadër të kontrolleve masive të ushtruara në orët...

Kroaci, 1.131 raste me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Kroaci janë raportuar 1.131 raste të tjera me koronavirusin e ri (COVID-19), ndërsa një person ka...

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

‘Karburanti falas’/ Rama: Do të heqim tre taksat për karburantin në bujqësi

Kryeministrit Edi Rama në komunikimin e përjavshëm me gazetarët me në fokus ekonominë ka dhënë një lajm të mirë për të gjithë...

Debati për sheqerin dhe ndikimin e tij në organizëm qëndron akoma i hapur.

Sëmundje kardiovaskulare, diabet apo peshë e shtuar janë disa nga sëmudjet që lidhen më shpesh me sheqerin.

Pavarësisht rekomandimeve të shumta të mjekëve për rrezkun nga sheqeri, në të gjithë botën konsumohet njëjtë e në sasi të mëdha.

Ushqimet e ëmbla janë vërtetë shumë të shijshme, por me to nuk duhet as ta teproni.

Kryesisht sepse kanë sheqerin si përbërës kryesor i cili mund të kthehet në një armik të trupit tuaj shumë shpejt.

Këtë nuk ju duhet shumë punë për ta kuptuar pasi, është vetë organizmi që e kundërshton praninë e këtij produkti në trup.

Në këtë artikull të AgroWeb.org ju tregojmë disa nga shenjat më të zakonshme që trupi jep në rastet kur e teproni me sheqerin.

Problemet me tretjen

Të dhënat nga studimet të cilave i referohet AgroWeb.org tregojnë se sheqeri mund të ulë nivelin e baktereve të mira në organizëm.

Sheqeri mund t’i zhdukë bakteret e mira të cilat ndihmojnë në shëndetine mirë për rreth një javë ndaj konsumi i tepërt mund të kthehet në një problem të vërtetë.

Mungesa e këtyre baktereve shkakton probleme me të gjithë sistemin tretës.

Sigurisht këtu bëhet fjalë për sheqerin e bardhë industrial dhe jo për ushqimet apo frutat të cilat kanë sheqer natyral në përbërje.

Probleme me lëkurën

Ushqimet me përmbajtje sheqeri apo vetë sheqeri si substancë mund të ndikojnë në përhapjen e akneve në disa zona të fytyrës.

Këtë e shprehin edhe ekspertët të cilët shpjegojnë se sheqeri nxit prodhimin e hormoneve, veçanërisht androgjenit i cili shkakton akne.

Aknet nga sheqeri shfaqen kryesisht në zonën e qafës, nofullave dhe gojës.

Pra, nëse po ju bezdisin dhe po ju shtohen aknet krejt pa pritur, gjasat janë që ta keni tepruar me sheqerin.

Luhatje humori

Duken si dy proçese shumë të largëta, por ushqimi dhe humori janë shumë të lidhur me njëri tjetrin.

Teprimi me sheqerin mund të ndikojë tek neurotransmetuesit e trurit të cilët janë përgjegjës për rregullimin e humorit.

Duke bërë kështu që të jeni gjatë gjithë kohës të nervozuar dhe impulsivë.

Këtë e konfirmojnë edhe ekspertët  të cilëve i’u referohet AgroWeb.org të cilët thonë se sheqeri i tepërt prish balancat.

Sheqeri mund t’ju ndihmojë të ndiheni mirë sapo e konsumoni, por përgjatë orëve dhe ditëve vepron në efektin e kundërt.

Jeni gjithnjë të uritur

Sheqeri bën që presioni i gjakut të rritet duke ju bërë të ndiheni më të uritur.

Duke qënë se përshpejton shumë proçese të trupit do të ndiheni të uriturshumë më shpejt nga sa mendoni.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hekurosja e Mbathjeve – Këshilla e Nënave Shqiptare Sot Vlen Më Shumë Se Kurrë

Një herë e një kohë amvisat shqiptare kishin një rregullt strikt sa i përket larjes dhe hekurosjes së ndërresave dhe të mbathurave.

Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e...

Biskota me Xhenxhefil – Aromë dhe Shije Perfekte

Biskotat shkojnë me çdo gje, qumësht, çaj, kafe, lëng frutash e çdo gjë tjetër që mund t’ju vijë ndër mend.

NASA dhe Nokia po vendosin një rrjet 4G në Hënë

Shërbimi celular shumë shpejt mund të shkojë përtej kësaj bote. NASA ka firmosur një kontratë me Nokia prej 14.1 milionë dollarësh për...

Mëngjeset E Shëndetit – Çfarë Duhet Të Hani Dhe Çfarë Jo

Cilat ushqime të vijnë ndër mend kur mendon për mëngjesin? Zakonisht, një filxhan kos, një filxhan kafe dhe lëng i freskët...