Shfrytëzim prostitucioni dhe shpërndarje droge, arrestohen dy shqiptarë në Itali

Mos i humb

Shifrat në rritje/ Kufizohet lëvizja në kufirin me Malin e Zi, ja kush do lejohet të kalojë gjatë fundjavës

Kufizohet lëvizja në pikat kufitare të Hanit të Hotit dhe Muriqanit, për shkak të situatës së rënduar nga pandemia e koronavirusit.

Krejt Natyrale – Ushqimet Që Shpëtojnë Mushkëritë

Mushkëritë janë pre e shumë kimikateve, që shkaktojnë një sërë sëmundjesh të rrezikshme. Një prej substancave më të...

Australia krijon fond prej 18 milionë dollarësh për mbrojtjen e koalave

Qeveria australiane njoftoi se ka krijuar një fond prej 18 milionë dollarësh amerikanë për mbrojtjen e koalave në atë vend.

Akuzat e Bashës për fshehjen e numrit të të vdekurve nga Covid-19, Çomo: Nëse e thua sërish, do thërrasim prokurorinë

Drejtoresha e Spitalit Infektiv Najada Çomo, e shoqëruar nga mjekët që janë në frontin e parë të luftës ndaj Covid-19, ka reaguar,...

Ata ishin në kërkim që prej muajit qershor dhe ishin pjesë e një bande të shfrytëzimit të prostitucionit të grave nga Lindja në zonën e Reggios, gjithashtu me aktivitete në trafikun e drogës.

Dy shqiptarët janë arrestuar në kuadër të operacionit Telepass i cili në qershor e kishte çuar në shpërbërjen e një organizate kriminale shqiptare.

Midis nëntë të dyshuarve, ndaj të cilëve kishte një urdhër arresti të lëshuar nga Gjykata e Reggio Emilias me kërkesë të Prokurorit të Reggio Emilias në përputhje me rezultatet hetimore të efektivëve të njësisë operacionale të Castelnovo Monti, 5 persona nuk u lokalizuan në kohën e ekzekutimit të urdhër ndalimit, dy prej tyre janë arrestuar tani.

Bëhet fjalë për 32-vjeçarin Erjon Hysenaj, i arrestuar ditët e fundit nga policia kufitare e aeroportit Bergamo Orio al Serio ku mbërriti nga Shqipëria dhe 26-vjeçari Haxhi Mulaj, me vendbanimin e tij të fundit në Reggio Emilia, por, në fakt, i pagjurmueshëm, i arrestuar nga karabinierët e njësisë operacionale të Castelnovo Monti. Të dy ishin në kërkim në të gjithë territorin kombëtar italian.

Një aktivitet hetimor kompleks që filloi që nga viti 2016, nga Karabinierët e Njësisë Operative të Compagnia di Castelnovo Monti kundër një grupi kriminal shqiptar me bashkëpunim rumun dhe italian, i cila bëri të mundur zbulimin e aktivitetit të shfrytëzimit të prostitucionit praktikuar nga shqiptarë të shumtë në provincën Reggio Emilia dhe për të konstatuar, madje kundrejt disa prej të dyshuarve, një veprimtari të paligjshme paralele dhe po aq fitimprurëse në lidhje me trafikun e drogës.

Zëvendësprokurorja Giulia Stignani, duke rënë dakord me gjetjet hetimore të karabinierëve, të mbështetur nga aktivitete teknike të përgjimit dhe nga shërbime të shumta vëzhgimi, kontrolli dhe ndjekjeje, kishte kërkuar dhe marrë nga Gjykata e Reggio Emilias një masë arresti në burg dhe në arrest shtëpie për 9 të dyshuarit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Çfarë ndodh nëse qani shpesh? Mësoni se si ndikon ky proces tek ju

Nga të dhëna të ndryshme statistikore, rezulton se gratë qajnë mesatarisht 4 herë në muaj ndërsa burrat 2 herë. Të qarat, megjithatë,...

PD: Qeveria po e përdor fatkeqësinë për të vjedhur dhe për zgjedhje. Koha e Ramës ka mbaruar!

1 vit pas tërmetit shkatërrues që goditi vendin, ish-deputetë të Partisë Demokratike, pjesë e ekipit që kanë ndjekur nga afër procesin e...

Policia malazeze rrëzon dyshimet: Nuk ka të dhëna se Dritan Abazoviç po shantazhohet nga grupet kriminale

Prej dy ditësh tashmë në mediat malazeze qarkullon lajmi që lideri i lëvizjes URA, politikan shqiptar Dritan Abazoviç është kërcënuar me jetë...

MSH informacion për situatën: 656 raste të reja në 24 orët e fundit, 10 të vdekur nga COVID-19

Ka një rënie të rasteve ditore me COVID-19 që përkon me uljen e testimeve. Ndërkohë që raportohen 10 humbje jete në 24...

Osmani merr një vendim tjetër, anulon të gjitha konkurset në kuadër të Zyrës së Presidentit

Ushtruesja e detyrës së Presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani sot ka marrë edhe një vendim të ri. Osmani ka...