Shiten në ankand për 190 mln euro dorëshkrimet e Hitlerit

Mos i humb

“Duhet ‘vijë zjarri’ në të gjithë territorin”, Meta zhvillon komunikim online me mjekët e njohur për pandeminë

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka zhvilluar një komunikim online me mjekë e specialistë, në lidhje me pandeminë e koronavirusit.

Zvicër: Vetëm 6 gjoba për shkelje të karantinës

Duhet të paraqiteni në kantonin në të cilin jetoni, porositeshin gjatë verës ata që ktheheshin në Zvicër nga ndonjë zonë rreziku.

I dënuar në Italia/ Arrestohet 65-vjeçari me pistoletë me silenciator

Kavajë- Një 65-vjeçar është vënë në prangat e policisë së Kavajës, për shkak se është kapur me një pistoletë të pajisur me...

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Dorëshkrimet e Adolf Hitlerit u shitën, në ankand nga shtëpia bavareze Hermann Historica. Lajmi konfirmohet për Ansa-n nga drejtori Bernhard Pacher, i cili thotë se nuk kanë përfunduar në duart e neonazistëve, pasi i njeh shumë mirë blerësit. “Unë mund të garantoj se ata nuk përfunduan në duart e neo-nazistëve”.

“Dorëshkrimet e Hitlerit u shitën për 189,500 euro, plus 25% për çmimin: 3 klientët do të duhet të paguajnë gjithsej 228 mijë euro”, raporton ai.

Në ankand ishin shtatë dorëshkrime, katër u blenë nga një person, i cili do ta bëjë atë publik javën e ardhshme, dhe më pas ka mundësi që t’i dhurojë ato në një muze, “. Bëhet fjalë për një figurë të  njohur, me gjuhë amtare anglishten, por Pacher shton se nuk mund të zbulojë as emrin, as kombësinë, sipas kontratës.

Midis dorëshkrimeve kishte edhe një fjalim të mbajtur nga Hitleri në 1939, para togerëve të ushtrisë gjermane. Fuerher paralajmëroi se ai donte të “zgjidhte problemin hebre”, dhe kërkoi të përgatitej për luftë.

Ky dokument është shitur për 34 mijë euro. Ditët e fundit, në ankand, presidenti i organizatave hebraike në Evropë, Rabini Menachem Margolin, kishte kritikuar ashpër Hermann Historica, duke kërkuar që ankandi të “bojkotohej”. Ajo që i përkiste Hitlerit dhe kohës së tij “nuk duhet të ketë treg”, tha ai

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

A do rrëzohet Qeveria Hoti? Kushtetuesja mblidhet nesër për vendimin, ja lëvizjet më të fundit që po ndodhin

Nesër në Gjykatën Kushtetuese të Kosovës do të mbahet seancë dëgjimore lidhur me kushtetutshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi për votëbesimin...

Itali, policia arreston 28 pjesëtarë të dyshuar të ”Camorra”-s

Policia italiane arrestoi të paktën 28 persona, të dyshuar si pjesëtarë të grupit të njohur mafioz ”Camorra”. Të arrestuarit...

Meta ktheu ligjin për ”Policinë e Shtetit”, Murrizi: I jap të drejtë, jemi në prag të zgjedhjeve. Rama për vota do u thotë policëve…

Deputeti i opozitës parlamentare dhe kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi i ka dhënë të drejtë zyrës juridike të Presidencës për arsyet...

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Aksident me vdekje në Lushnje, shoferi humb kontrollin prej problemeve shëndetësore, u përplas me murin

Një aksident me vdekje është regjistruar paraditen e sotme në fshatin Plug të Lushnjes. 53-vjeçari N.R, duke drejtuar automjetin ”Benz”, prej problemeve...