Si T’i Zbusim Hurmat Krejt Lehtë në Shtëpi

Mos i humb

Ministria e Shëndetësisë merr vendim për shkollat: I propozohet Ministrisë së Arsimit që nga 1 dhjetori …

Nisur nga numrat në rritje të të infektuarëve me Covid19, Ministrja e Shëndetësisë njoftoi sot të tjera masa me qëllim minimizimin e...

Eksperti i PD: 6 ambulanca në rresht me pacientë duke pritur shtrimin e tyre në spital

Eksperti i shëndetësisë në PD, Gazment Koduzi ka publikuar pamje nga spitali COVID 2 ose ndryshe Sanatoriumi ku disa ambulanca me pacientë...

Afganistani, vendi më i dëmtuar në botë nga terrorizmi

Instituti për Ekonomi dhe Paqe (IEP) me seli në Australi, ka publikuar "Indeksin Global të Terrorizmit 2020". Raporti mbi indeksin ka shqyrtuar...

Çfarë Duhet të Hani Në Dhjetor – Më Të Shëndetshmet e Stinës

Në dhjetor duket sikur edhe ushqimet marrin ngjyra festive. Dhe nuk mund të mos mendosh për gjelin e detit të mbushur e...

Kur hurmat përballen me një sasi të kufizuar oksigjeni, ato prodhojnë aldehide, disa substanca që kundërveprojnë me hidhtësinë e çliruar nga tanina.

Kur hurmat vendosen në praninë e alkolit, ato prodhojnë vetë gazin etilen dhe nuk do të keni nevojë të sakrifikoni mollët tuaja për të pjekur hurmat.

Këto parime mund të përshtaten lehtësisht në kuzhinën tuaj.

Vendosini frutat në qese plastike.

Spërkatini kurorat e tyre, pra gjethet në pjesën e sipërme të hurmave me alkool farmacie, qoftë të plotë ose edhe të holluar.

Mund të përdorni edhe raki në rast se nuk keni alkool.

Më pas lidheni grykën e qese dhe izolojeni mirë atë.

Qesen e izoluar mund ta vendosni edhe tek pjesa e ngrirjes gjë që do të kufizojë edhe më tepër proçesin e zbutjes dhe pjekjes së hurmave deri në më pak se një javë.

Hurmat do të humbasin hidhtësinë e tyre dhe do të zbuten, ndaj nuk do të keni mundësi t’i prisni në feta.

Po ju njihni ndonjë teknikë tjetër për pjekjen e këtij fruti interesant? Nëse po, ndajeni me AgroWeb.org

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Bukëvale në Shtëpi – Ideale Për Një Darkë të Ngrohtë, të Shijshme

E ëmbël apo e kripur, bukëvalja mbetet përherë një nga gatimet më të hershme e të shijshme të kuzhinës tradicionale shqiptare.

A Duhet Ngrënë Banane Me Stomak Bosh – Përgjigjet

Nga të gjitha vaktet që konsumojmë në ditë, mëngjesi është absolutisht më i rëndësishmi. Këshillat e ekspertëve thonë se...

Facebook do të vë në qarkullim kriptovalutën e saj

Facebook dhe partnerët e saj po përgatiten të lëshojnë kriptovalutën qysh në janar të vitit të ardhshëm, raportoi Financial Times të premten,...

Situata në Afrikë/ Mbi 2,15 milionë raste me COVID-19

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 150 mijë.

Kërkesat e avokatëve/ Haxhia: Do të reagojmë nëse nuk merren parasysh

Një drejtësi që i bindet vetëm prokurorisë dhe nuk merr parasysh kërkesat e avokatëve, që mbrojnë në fushëbetejën e gjyqësorit interesat e...