Si do të ndryshojnë aeroportet deri në vitin 2030-të

Mos i humb

Opozitarët sauditë formojnë parti politike në diasporë

Opozitarët kundër regjimit të Arabisë Saudite jashtë vendit njoftuan se me kërkesën për demokraci kanë formuar parti politike të emërtuar si "Këshilli...

Shqyrtohet projekt-ligji për Kodin Zgjedhor/ Murrizi: Nuk do votojmë asnjë pazar në kurriz të Kushtetutës

Po shqyrtohet në parlament , projekt-ligji për Kodin Zgjedhor, ku janë të ftuar edhe deputetë të opozitës së bashkuar.

SHBA, Guterres: Të adresohen shkatërrimet ekonomike të shkaktuara nga COVID-19

Sekretari i Përgjithshëm i KB-së, Antonio Guterres i kërkoi sot komunitetit ndërkombëtar të adresojë shkatërrimin ekonomik të shkaktuar nga pandemia e koronavirusit...

Mos i largoni nga shtëpia! Këto janë 5 ushqimet që parandalojnë migrenën

Dhimbjet e migrenës, për atë që i ka provuar, janë më të tmerrshmet. Këto dhimbje janë paralizuese dhe shoqërohen me të vjella...

CNN Travel mblodhi mendimet e ekspertëve të industrisë së aviacionit për të kuptuar se si aeroportet do të ndryshojnë gjatë dekadës së ardhshme.

Ata tregojnë se deri në vitin 2030, shumica e aeroporteve do të jenë në gjendje të identifikojnë vizitorët duke përdorur të dhëna biometrike. Kjo do të thotë që udhëtarët nuk do të duhet të tregojnë pasaportën e tyre. Kjo do të ndikojë në shpejtësinë e akomodimit në aeroplan.

Një aspekt tjetër – inteligjenca artificiale do të përdoret në mënyrë aktive.

Sipas ekspertëve, kjo teknologji do të bëj inspektimin e bagazheve dhe çantave, si dhe në monitorimin e gjendjes së shkallëve lëvizëse. Për shembull, sistemi do të dërgojë një sinjal në rast të një ndalese të paplanifikuar.

Ndryshimi i tretë – aplikacionet celulare do të bëhen më të dobishme, ato do të japin më shumë informacion.

Ekspertët e intervistuar nga CNN Travel thonë se në 10 vjet, aplikacionet e lëvizshme do të ofrojnë të dhëna për motin, opsionet e parkimit në aeroport, mënyrat më të drejtpërdrejta dhe të përshtatshme për të hyrë brenda dhe më shumë.

Një ndryshim tjetër i rëndësishëm ka të bëjë me risitë teknologjike në kullën e kontrollit. Për shembull, do të ketë sisteme që do të drejtojnë aeroplanët në pistë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Egjipt, shtohen thirrjet për protestat e së premtes kundër regjimit

Thirrjet për pjesëmarrje në protestën kundër regjimit të premten po rriten në Egjipt pasi një i ri u qëllua për vdekje nga...

Gjermania largon kantonin zviceran nga lista paralajmëruese e udhëtimit

Fribourg ishte shtuar në listë në fillim të shtatorit, por u hoq më 1 tetor. Kantonet perëndimore të Gjenevës...

’Miratojmë ligjin që na leverdis’’, Vasili: Ja çfarë na tha Gjiknuri, provoi haptazi që PS nuk i do listat e hapura 100%

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili ka folur pas mbledhjes së Këshillit Politik për ndryshimet në Kodin Zgjedhor duke saktësuar se ajo përfundoi...

‘T’i drejtohemi ODHIR’/ Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri-opozitës: Hajdeni me një produkt fillimisht

“Thirrja ime publike është se nëse dëshiron konsensus hajde me një produkt me një model Evropian. Nëse nuk e pranojmë hajde ta...

BERZH: Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret për 5 përqind si pasojë e pandemisë

Ekonomia e Kosovës pritet të tkurret rreth 5 për qind këtë vit si pasojë e pandemisë me koronavirus, mirëpo vitin e ardhshëm...