Si Namazi

Mos i humb

Ministri i jashtëm grek Dendias pritet të vizitojë këtë javë Shqipërinë! Pak shpresa për zgjidhje konkrete dhe të afërta

Një vizitë prej kohësh e paralajmëruar,por e mbetur ende e pa zhvilluar,madje edhe sot nuk është e sigurt nëse do të jetë...

Zbardhet vrasja e 5 viteve më parë në Fier, arrestohet autori 43-vjeçar, qëlloi me mjete prerëse të moshuarin

Policia ka zbardhur dhe dokumentuar me prova një vrasje të ndodhura 5 vite më parë në Fier. Në pranga...

Gjermani, shënohet rekord i ri i rasteve ditore me COVID-19

Në 24 orët e fundit në Gjermani është shënuar një rekord i ri duke regjistruar 7.334 raste të tjera me koronavirus.

Shtatzëni e shëndetshme – Fëmijë të shëndetshëm

Pritja e ëmbël e një foshnje është një përvojë e mbushur me emocione nga më të ndryshmet. Përjetohet një...

Titulli: Si namazi
Titulli i origjinalit: Nasil Namaz
Autor: Dr. Vehbi Karakash
Përkthyes: Fatmir Sulaj
Redaktor: Bujar Vërbovci
Kopertina: Bashkim Mehani
Përgaditi për shtyp: Bashkim Avdiu
Shtypi: FocusPrint – Shkup
Për botuesin: Bashkim Avdiu
Botues: Sira – Prishtinë

Namazi është dashuri, namazi është sevda, namazi është takim, sepse çdo gjë që robi do, është Allahu Ai që i ka dhënë dhe dhuruar atij. Vetëm me namaz mund t’ia paraqesë robi Zotit sevdanë dhe dashurinë kundrejt kësaj mirësie e nderimi.

Namazi është një prej pesë shtyllave të Islamit. Ndërtesë pa shtylla nuk ka. Kështu, njëra prej shtyllave të ndërtesës së Islamit, është namazi. Edhe në një hadith thuhet: “Namazi është shtylla e fesë”?

Ai që e fal namazin, do të thotë se e mban fenë. Ndërsa ai që nuk e fal namazin, do të thotë se e shkatërron fenë. Nisur nga këto që thamë, namazi është edhe themeli, edhe shtylla e Islamit. Pa qenë këto të dyja, kjo ndërtesë e ka të pamundur të qëndrojë në këmbë.

Një musliman mund të jetë musliman, mund të mbesë musliman dhe mund të vdesë si musliman vetëm në sajë të namazit. Namazi është një parzmore, një mburojë dhe një kala. Njeriu me namazin gjen fuqinë për ta mbrojtur fenë, besimin, moralin dhe nderin e tij nga sulmet e çdo armiku.

MUND TA POROSISNI NË :www.islamshop.ch , www.fri.swiss/ ose ne numrin e telefonit :+41 79 469 50 36

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rikthehet “Përbindëshi i Detit Kaspik”

Në brigjet perëndimore të Detit Kaspik shfaqet një relikt që ngjan me një përbindësh gjigant uji. Është e vështirë të imagjinosh që...

Mitsotakis: Jemi të gatshëm t’i drejtohemi Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë pë kufijtë detarë

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis pas një takimi me presidentin qipriot Nicos Anastasiades dhe atë egjiptian Fatah al Sisi në Nikozia, kryeministri grek...

Frikë nga mbyllja? Rriten shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektantët në Gjermani

Rriten sërish shitjet e letrës higjienike dhe dezinfektuesit në Gjermani. Kështu ka deklaruar zyra e Statistikave, teksa shteti me ekonominë më të...

Policia Rrugore me Lamborghini Huracàn: Padova-Romë në tre orë!

Policët Rrugorë në Sant’Agata Bolognese kanë transportuar një veshkë nga Padova në Rome për 3 orë, gjatësi e cila zakonisht përshkohet për 5...

I frikshëm apo i mahnitshëm? Pamjet e hotelit më të veçantë

Nëse po kërkoni një vend pranë detit, dhe larg njerëzve, atëherë ky hotel në Suedi është i duhuri për ju.