Si të shmangni avullin tek syzet: Truket që duhet të dini kur mbani maskë

Mos i humb

Italia, tre rajone ndryshojnë masat kufizuese, Belgjika nga 1 Dhjetori rihap restorantet

Duke nisur nga dita  nesërme në tre rajone të Italisë, Lombardi, Piemonte dhe Kalabri, do të lehtësohen kufizimet. “Gjithashtu,...

Situata në Afrikë/ Mbi 2,15 milionë raste me COVID-19

Numri i të infektuarve me koronavirusin e ri (COVID-19) në kontinentin e Afrikës ka shkuar në mbi 2 milionë e 150 mijë.

Momenti epik, kur macja takon foshnjën për herë të parë

Të gjithë prindërit që kanë kafshë shtëpiake do të identifikohen plotësisht me videon. Kotelja në videon që vijon po...

Prefekti i Kukësit ‘rrëzon’ Këshillin e Qarkut, refuzon heqjen e titullit “Qytetar Nderi” për Veton Surroin

Prefekti i Qarkut të Kukësit ka refuzuar heqjen e titullit “Qytetar Nderi”, Veton Surroit. Mësohet se Prefekti ka rrëzuar...

Maska është bërë e domosdoshme në këtë kohë pandemie. Të gjithë janë të detyruar ta mbajnë, edhe nëse mund të krijojë shumë bezdi.

Nëse rastësisht jeni edhe një person që mban syze (ose thjesht dikush që dëshiron të veshë syze dielli jashtë), mund ta gjeni veten me një çështje tjetër bezdisëse: Lentet vazhdojnë të mjegullohen.

Maska e drejton frymën drejt syzeve tuaja dhe avujt formojnë kondensim në lentet e ftohta.

Por, çfarë duhet të bëni për ta shmangur këtë?

Zgjidhja është shumë e thjeshtë: Lajini lentet me ujë dhe sapun.

Një studim tregoi se nëse i lani lentet me ujë dhe sapun, largoni lagështirën e tepërt dhe më pas i lini të thahen në ajër, ata do t’i rezistojnë mjegullimit. 

Një tjetër mënyrë për të shmangur krijimin e avullit është të përdorni produkte që janë posaçërisht për këtë shqetësim.

Nëse nuk arrini të gjeni produkte të tilla, mund të aplikoni një metodë tjetër duke i larguar syzet më larg drejt majës së hundës.

Në këtë mënyrë, i largon nga rruga e drejtpërdrejtë e frymëmarrjes.

Gjithashtu, nëse mund ta formoni maskën që të përshtatet më shumë rreth formës së fytyrës, ka më pak mundësi që ajri i lagësht të arrijë syzet tuaja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...