Skenari thriller i luftës në Mesdhe, anija turke ”Oruc Reis” lundron 12 milje larg ishullit Stroggili, Greqia nuk fal tek ‘vija e kuqe’

Mos i humb

Hapet pika e Kakavijës/ U mbyll 24 orë nga greva greke

Kakavija qëndroi e mbyllur për 24 orë për shkak të një greve në doganat greke, ndërsa sot puna ka filluar normalisht sipas...

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

E frymëzuar nga filmi i njohur vizatimor, kjo shtëpi e çuditshme ka vlerë marramendëse

Kjo është shtëpia “Flintstones” në Kaliforni, me një vlerë marramendëse prej 2.5 milion euro. Ajo u krijua nga...

BE: Do ta ndihmojmë Ballkanin me vaksina Anti-Covid

Vendet e Bashkimit Evropian do të mund t'iu sigurojnë vaksinat edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor nga sasia të cilën do ta shpërndajë...

Turqia nuk ndal kërkimet në Mesdheun Lindor teksa anija ”Orus Reis” i është afruar shumë afër ishujve kufitarë grekë Kastellorizo dhe Stroggili.

Më e nxehtë situata është tek ishulli i fundit, pasi anija ”Oruc Reis” po udhëton 12 milje larg saj teksa shoqërohet nga dy anije luftarake Ataman dhe Cengiz Han.

Greqia nga ana tjetër është e vendosur mos e tolerojë Erdoganin duke i vendosur ”vijat e kuqe”. Mediat greke paralajmërojnë një skenar thriller pasi ushtritë e dy vendeve janë në gatishmëri.

Konflikti mund të përshkallëzohet në përplasje ushtarake greko-turke në ishujt kufitar. Ministri i Shtetit, George Gerapetritis ka saktësuar se ”vija e kuqe” e Athinës zyrtare është sovraniteti kombëtar. Sipas tij në Mesdheun Lindor ajo vijë është 6 milje detare dhe nëse shkelet atëhere Greqia nuk do falë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...

15 të vdekur dhe 775 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903...

”Premtime boshe”, Basha nga Thumana: Sot në 1-vjetorin e tërmetit zotohem se do bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund katastrofës

Kreu i PD, Lulzim Basha është zotuar nga Thumana në këtë 1-vjetor të tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019 se do...

Nga 1 dhjetori mësimi i alternuar, Ministrja e Arsimit: Klasat e arsimit fillor dhe maturantët vijojnë në mjediset fizike

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se nga 1 dhjetori klasat e arsimit fillor dhe maturantët do të vijojnë mësimin në...