Starmer refuzon 2,5% të PBB-së për mbrojtjen që në mandatin e parë

Mos i humb

Kryeministri britanik Keir Starmer ka refuzuar të garantojë se do të përmbushë angazhimin e tij kryesor për shpenzimet e mbrojtjes brenda mandatit të tij të parë, pavarësisht një premtimi “të hekurt” për ta bërë këtë.

Kryeministri, i cili do të takohet me presidentin e SHBA Joe Biden dhe liderë të tjerë të NATO-s në një samit për të shënuar 75-vjetorin e aleancës, po u bën presion vendeve evropiane që të rrisin shpenzimet e mbrojtjes.

Por vendimet nëse do të përmbushet objektivi i Mbretërisë së Bashkuar për të shpenzuar 2,5% të PBB-së do të pasojnë një rishikim të përgjithshëm të mbrojtjes të nisur javën e ardhshme dhe do të duhet të pajtohen me “rregullat fiskale” të ashpra të qeverisë për shpenzimet dhe borxhin.

Starmer do të zhvillojë bisedime me Biden në Shtëpinë e Bardhë të mërkurën pasdite, pasi presidenti amerikan përballet me presionin e brendshëm për moshën dhe përshtatshmërinë e tij për të kandiduar për një mandat të dytë.

Perspektiva e kthimit të ish-presidentit amerikan Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e nëntorit është një shkak për shqetësim në aleancë, duke pasur parasysh kritikat e tij në të kaluarën ndaj NATO-s dhe kërcënimet e tij për të reduktuar ndihmën ndaj Ukrainës.

Shtetet evropiane të NATO-s përballen me një barrë më të madhe si pjesë e një përpjekjeje për të “provuar” aleancën në rast se kandidati republikan kthehet në detyrë dhe dobëson angazhimin e SHBA ndaj aleancës.

Duke folur me gazetarët, Starmer ishte vazhdimisht nën presion nëse ai mund të përmbushte objektivin e tij për të shpenzuar 2,5% të PBB-së brenda mandatit të tij të parë.

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit