Studentja me aftësi të kufizuara ngjit majën më të lartë të Greqisë

Mos i humb

Mbajtja e Maskës dhe Problemet me Shëndetin e Gojës – Këshillat e Stomatologut të Njohur

Mbajtja e maskës për shumë kohë në gojë ka sjellë probleme me zgavrën, në dhëmbë dhe aromë të keqe.Stomatologu Gerry Curatola thotë...

Të dhënat e fundit: Pandemia mund të zhdukë 25 vjet të arritjeve në barazinë gjinore

Pandemia e koronavirusit mund të zhdukë 25 vjet të arritjeve në fushën e barazisë gjinore, thonë të dhëna të reja globale nga...

Ishte prekur me Covid, ndërron jetë në Itali mjeku i njohur Bledi Nini

Mjeku Bledi Nini ka ndërruar jetë në Itali, pasi kishte shkuar në shtetin fqinj për kurim. Nini ishte ndër...

Shifrat në rritje/ Kufizohet lëvizja në kufirin me Malin e Zi, ja kush do lejohet të kalojë gjatë fundjavës

Kufizohet lëvizja në pikat kufitare të Hanit të Hotit dhe Muriqanit, për shkak të situatës së rënduar nga pandemia e koronavirusit.

Një studente greke me aftësi të kufizuara ka realizuar ëndrrën e saj për të ngjitur majën e malit Olimp. Eleftheria Tosiou, e cila ka qenë me karrocë gjatë gjithë jetës së saj, u dërgua në majën e malit me 5 Tetor nga sportisti Marios Giannakou. Dy miq të tjerë i erdhën në ndihmë atij për ta dërguar Tosiou.

Të dy u takuan në shtator dhe e reja i shprehu Giannakou dëshirën e saj për t’u ngjitur në majën më të lartë të Olimpit, një rrugë që sportisti tashmë e kishte përfunduar 50 herë me sukses. Por e 51-ta, ai kishte thënë, do të ishte më e veçanta për të.

“Ndenja ishte e papërshkrueshme. Isha e lumtur, u preka…Në fund ishte më e forta se kuptuam se çfarë kishim bërë”, tha Tosiou, një studente e biologjisë dhe një fanse e sporteve ekstreme. ndërsa sportisti shkroi në rrjete sociale: “Në orën 09:02 të mëngjesit kemi arritur majën e Greqisë së bashku me Eleftheria dhe ekipin tonë. Nuk ka asgjë më të vërtetë se një ëndërr.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

“E vuaj më shumë, sepse kam një përgjegjësi”/ Manastirliu: Politikanët të mos guxojnë të fyejnë mjekët

“Askush nga politikanët të mos guxojë të fyejë mjekët dhe të dalin e të bëjnë politikë me punën e tyre, sepse mjekët...

Bashkimi Evropian planifikon qasje në ilaçe me çmimet të përballueshme

Komisioni Europian miratoi dje një plan për të siguruar qasje në ilaçe, veçanërisht në ato të përgjithshme, në të gjithë BE dhe...

15 të vdekur dhe 775 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.903...

”Premtime boshe”, Basha nga Thumana: Sot në 1-vjetorin e tërmetit zotohem se do bëjmë gjithçka për t’i dhënë fund katastrofës

Kreu i PD, Lulzim Basha është zotuar nga Thumana në këtë 1-vjetor të tërmetit tragjik të 26 nëntorit të 2019 se do...

Nga 1 dhjetori mësimi i alternuar, Ministrja e Arsimit: Klasat e arsimit fillor dhe maturantët vijojnë në mjediset fizike

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi ka lajmëruar se nga 1 dhjetori klasat e arsimit fillor dhe maturantët do të vijojnë mësimin në...