Studimi: Gripi mund të lehtësojë përhapjen e infeksionit të Covid-19

Mos i humb

Dy Llojet e Problemeve me Tiroiden – Shenjat Dalluese Dhe Gjithçka Që Duhet Të Dini

Tiroidja është një gjëndër e vogël në formën e fluturës që ndodhet poshtë laringut. Ajo është e lidhur ngushtë...

I zhgënjyer nga shteti, qytetari nga Shijaku detyrohet të kthehet në shtëpinë e prishur nga tërmeti: Jam invalid, 8 muaj as përkrahje, as ndihmë,...

Banori i Shijakut, Klodian Luku, bashkë me 16 anëtarët e tjerë të familjes së tij, kanë jetuar në dy çadra të ngushta...

Kohë koronavirusi, kjo është situata në Afrikë

Në kontinentin e Afrikës është rritur në 1.452.768 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19). Sipas faqes së...

Elementët tregues të përgjegjshmërisë

https://youtu.be/k6p9E8ZkhwM Titulli: Elementët tregues të përgjegjshmërisëAutor: Muhamed Ratib NabulsiPërkthyes nga arabishtja: Nasuf HoxhaRedaktor: Hasan BaftijariRedaktor gjuhësor: Ermira...

Një studim i kryer prej dy nga institutet më prestigjoze në botë, ai Max Planck në Gjermani dhe Instituti Pasteur në Francë, ka treguar se ‘përplasja’ e pandemisë Covid dhe gripit mund të kontribuojë në dyfishimin e transmetimit të Covid. Hulumtimi, i botuar tashmë edhe në Medrxiv.org, ka tërhequr vëmendjen e shkencëtarëve të ndryshëm pasi ai adreson një çështje thelbësore në funksion të së ardhmes së afërt: lidhjen e marrëdhënies midis koronavirusit dhe gripit.

Hulumtimi i lartpërmendur, gjithashtu i raportuar nga edhe nga South China Morning Post, ka treguar në fakt se si një pacient i infektuar me Sars-CoV-2 është mesatarisht i aftë të transmetojë Covid-19 te dy persona të tjerë. Por nëse i njëjti person do të kishte edhe grip, ai do të ishte në gjendje të ndihmonte virusin misterioz të lëvizte në trupat e katër ose pesë personave të tjerë.

Por në komunitetin shkencor ka mendime të ndryshme në lidhje me këtë temë.

Ka nga ata që besojnë se infeksioni i gripit mund të prodhojë një përgjigje imune tek pacientët dhe mund të sigurojë mbrojtje të pjesshme ndaj Covid. Të tjerë mendojnë diametralisht të kundërtën e kësaj. Këta të fundit argumentojnë se gripi vetëm mund ta përkeqësojë situatën, duke pasur parasysh që një pacient i bashkë-infektuar me covid dhe grip do duhet të luftojë kundër dy viruseve të ndryshëm në të njëjtën kohë. Jo vetëm kaq: disa simptoma të gripit, të tilla si kollitja dhe teshtitja, do të favorizonin përhapjen e koronavirusit të ri.

Në vitin 1918, pandemia e shkaktuar nga virusi H1N1 infektoi një të tretën e popullsisë së botës, duke vrarë 50 milion njerëz. Ajo u zhvillua me disa valë dhe dshumë shkencëtarë besojnë se vala më e keqe ishte ajo që ndodhin në kohën e gripit sezonal.

Një studim shumë më i fundit, i kryer në maj nga Google dhe Laboratori Cold Spring Harbour, zbuloi se gripi mund të rrisë sasinë e enzimave konvertuese të angiotenzinës në trupin e njeriut (ACE2). Kujtojmë që ACE 2 është receptori kryesor që përdoret nga koronavirusi i ri për tu lidhur me qelizat pritëse. Ndoshta kjo është edhe arsyeja që shumë mjekë në Kinë dhe Shtetet e Bashkuara i nxisin qytetarët të vaksinohen kundër gripit para se të vijë dimri.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Policia rrugore/ Aksion ‘blic’ për shoferët e dehur që drejtojnë makinën

Nisur nga gjendja rënduar e shkeljeve rrugore dhe përfshirja në ngjarje rrugore e disa mjeteve, Policia Rrugore organizoi kontrolle të befasishme për...

Hysni Gucati del para Speciales të enjten në ora 15:00

Të enjten, më 1 tetor në orën 15:00, në sallën e gjyqit të Dhomave të Specializuara të Kosovës (DHSK) në Hagë do...

U dënua me 21 vite burg për 613 kg drogë në banane, Arbër Çekaj ankimon vendimin: Jam i pafajshëm!

Pasi gjykata e dënoi me 21 vite burg pasi akuzohet për trafik ndërkombëtar droge, Arbër Çekaj, pronari i kompanisë ‘Arbi Garden’ në...

Emoji të rinj do të vijnë në vitin 2021, duke përfshirë një zemër të ndezur dhe mbi 200 emoji të rinj për çifte

Në vitin 2021 pritet të vijnë emojit e rinj.  Konsorciumi Unicode, një organizatë jofitimprurëse që mbikëqyr standardet e emoji...

Paktet detare me fqinjët, Pompeo përshëndet gadishmërinë e Greqisë

Shtetet e Bashkuara përshëndesin gatishmërinë e Greqisë për të kërkuar marrëveshje detare me fqinjët e saj në rajon, thanë Sekretari amerikan i...