Studimi i fundit, Covid-i “i gjatë”/ Kush është më i rrezikuar?

Mos i humb

Kërkesat e avokatëve/ Haxhia: Do të reagojmë nëse nuk merren parasysh

Një drejtësi që i bindet vetëm prokurorisë dhe nuk merr parasysh kërkesat e avokatëve, që mbrojnë në fushëbetejën e gjyqësorit interesat e...

Erdoğan: Fyerja e besimeve është larg të qenit liri

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, dënoi Islamofobinë në rritje në vendet perëndimore, duke thënë se fyerja e besimeve të njerëzve nuk...

Si të Përmirësoni Kujtesën me Ushqime – Lista që Ju Duhet

Shumë njerëz ankohen se kanë një memorie të dobët dhe për këtë ekzistojnë arsye të ndryshme. Por kjo nuk do të thotë...

Turqi, dënohen me burgime të përjetshme të rënda disa drejtues të organizatës FETO

Gjykata shpalli vendimin e dënimit me nga 79 burgime të përjetshme të ashpra për 4 “drejtuesit civilë” të organizatës

Mosha e shkuar dhe pasja e një vargu simptomash fillestare rrit rrezikun e Covid-it të gjatë – thonë shkencëtarët.

Studimi i parë nga BBC, përllogarit se një në 20 persona të prekur nga Covid-i, sëmuren për të paktën tetë javë. Kërkuesit e King’s College në Londër, po ashtu, thonë se të qënët femër, pesha e tepërt dhe astma, rrisin rrezikun e Covid-it të gjatë. Qëllimi i shkencëtarëve është që të zhvillojnë një sinjal të hershëm paralajmërimi që mund të identifikojë pacientët që kanë nevojë për kujdes shtesë ose që mund të përfitojnë nga trajtimi i hershëm.

Shkencëtarët kanë hulumtuar të dhënat për elementë që mund të parashikojnë se kush do të preket nga një sëmundje që do të zgjasë shumë. Rezultatet, që do të publikohen online, tregojnë se covidi mund të prekë këdo, por disa elementë e rrisin rrezikun.

“Pasja e më shumë se pesë simptomave të ndryshme gjatë javës së parë, është një nga faktorët kryesorë të rrezikut”, thotë doktoresha Claire Steves nga Kings College në Londër. Covid-19 është më shumë sesa thjeshtë një kollë dhe virusi që e shkakton atë mund të prekë organe në të gjithë trupin. Dikush që ka kollë, këputje, dhimbje koke dhe diarre, dhe humbet ndjesinë e të nuhaturit, që janë simptoma potenciale, do të ishte më i rrezikuar se dikush tjetër që ka vetëm kollë.

Rreziku po ashtu rritet me moshën, veçanërisht nëse janë kaluar të 50-tat e po ashtu rritet edhe nëse je femër.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Pse nuk duhet të vishni këpucë në ambiente të mbyllura

Ka nga ata që sigurohen të heqin këpucët para se të hyjnë në shtëpi, duke veshur pantoflat e tyre. Ndërsa ka nga...

666 shqiptarë gjobitën brenda 24 orëve për shkeljen e masave anti-Covid

Gjatë 24 orëve të fundit në kuadër të masave anti Covid janë ndëshkuar 666 qytetarë në të gjithë vendin.

Korrupsioni me lokalin në paraburgimin 313, SPAK merr të pandehur ish-drejtorin Eduard Strugajn, Ervin Kurtullën dhe Florin Ahmetajn

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, Tiranë, ka përfunduar hetimet paraprake për procedimin penal nr.89 të vitit 2020.

Sërish shifra të larta, 17 humbje jete dhe 705 raste të reja me COVID-19

Ne 24 oret e fundit jane regjistruar 705 raste të reja dhe 17 humbje jete.NJOFTIMI I MSH Ministria e...

Covid-19 në Gjykatën e Lezhës, pezullohet pjesërisht puna

Covid-19 ka prekur edhe punën e gjykatave. Së fundi gjykata e Rrethit Gjyqësor Lezhë ka pezulluar pjesërisht punën pasi covid 19 ka...