Tetë rregullat e arta të përdorimit të medikamenteve tek fëmijët

Mos i humb

Palestina regjistron numrin më të lartë të rasteve ditore me COVID-19

Ministria Palestineze e Shëndetësisë ka regjistruar 17 vdekje dhe 1.946 raste të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19) gjatë 24 orëve të...

Bulqizë/ Kishin dalë për të gjuajtur me çifte, 27-vjeçari qëllon për vdekje pa dashje shokun

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në Bulqizë. Rreth orës 23:30 të mbrëmjes së djeshme, në...

FNSH dhe forcat RENEA në ndihmë, ja çfarë thotë policia për vrasjen në Shkodër. Pamjet e para nga vendi i ngjarjes

Policia e Shkodrës konfirmon vrasjen e ndodhur në njësinë Dajç teksa jep informacion zyrtar për ngjarjen. Mësohet se në ndihmë të Policisë...

Shifrat e Covid 19/ Tetë humbje jete dhe 644 raste të reja në 24 orët e fundit

Krahasuar me një ditë më parë numri i viktimave të Covid 19 sot është ulur, po ashtu edhe rastet e reja, por...

Para së gjithash na duhet t’ju bëjmë thirrje të tregoni kujdes me përdorimin e medikamenteve, pra asnjëherë mos merrni iniciativa që nuk rekomandohen nga mjeku ose nëse medikamenti nuk shkruan të kundërtën.

Gjatë përdorimit të medikamenteve duhet të keni parasysh se:

Duhet të pyesni gjithmonë mjekun në lidhje me medikamentet që duhet të mbani në shtëpi dhe mënyrën e përdorimit të tyre. Për shembull paracetamoli mund të merret edhe pa ngrënë ushqim ndërsa ibubrofeni jo, shkruan pernenat.al.

Ndiqni gjithmonë edhe udhëzimet e fletës shoqëruese të medikamentit.

I jepni fëmijës gjithmonë medikamente për moshën e tij. Asnjëherë nuk duhet të përdoren medikamentet e të rriturve tek fëmijët.

Medikamentet që mund të përdoren pa përshkrimin e mjekut mund të jetë ato të temperaturës, kollës së thatë apo me sekrecione kur nuk bëhet fjalë për komplikacione, medikamentet e dhimbjes së barkut, të vjellave dhe gripit.

Limiti maksimal i përdorimit është 5 ditë dhe nëse simptomat vazhdojnë mund të flisni me mjekun.

Shikoni gjithmonë datën e skadencës dhe mos e hidhni asnjëherë kutinë. Ajo e mbron medikamentin dhe ju ofron të dhëna të rëndësishme.

I ruani medikamentet në zonë të sigurt që fëmija nuk i prek dot.

Mos i jepni asnjëherë fëmijës antibiotik, apo medikamente të tjera që normalisht duhet të merren me recerë edhe nëse i keni përdorur më parë.

E pyesni gjithmonë mjekun në lidhje me mundësinë e përdorimit të një medikamenti që nuk jeni e sigurt, mos merrni këshillat e miqve apo të afërmve. Nëse keni dyshime ai duhet të jetë i pari që duhet të kontaktohet./Mesazhi/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Aksident me vdekje në Lushnje, shoferi humb kontrollin prej problemeve shëndetësore, u përplas me murin

Një aksident me vdekje është regjistruar paraditen e sotme në fshatin Plug të Lushnjes. 53-vjeçari N.R, duke drejtuar automjetin ”Benz”, prej problemeve...

Kjo fole është më e çuditshmja që keni parë ndonjëherë

Një fole gjigande grerëzash është gjetur në një fshat në Turqi. Pronari Adem Kurkut zbuloi folenë 85 cm të gjatë në çatinë...

Më shumë se 300 protestues të arrestuar në Bjellorusi

Autoritetet në Bjellorusi kanë arrestuar më shumë se 300 protestues të cilët ishin pjesë e protestave masive kundër Alyaksandr Lukashenkas.

Nesër mblidhet Forumi i Dialogut Politik Libian nën udhëheqjen e OKB-së

Një pjesëmarrës i Forumit i cili dëshiron të mbetet anonim në një deklaratë për AA ka ndarë informacionin se "Misioni Mbështetës i...