Ticino: Lejohen sërish vizitat në shtëpitë e pleqve

Mos i humb

“Ku është paketa e tretë?”, Basha: Viktimat e pandemisë, për shkak të kaosit që mbizotëron në spitalet tona

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në një konferencë për mediat, tha se kryeministri Edi Rama, përkundër asaj që ka premtuar, nuk...

Vjedhja në Thesarin e Shtetit, Kadri Shala dorëzohet në Polici

Është dorëzuar në Policinë e Kosovës, Kadri Shala, pronari i kompanisë “LDA Group” me bazë në Llapushnik të Drenasit, të cilës iu...

Kosova regjistron 4 të vdekur dhe 281 të infektuar nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Në Kosovë situata epidemiologjike po tregon sinjale të përkeqësimit, pasi të mërkurën (28 tetor) janë konfirmuar 281 të infektuar me koronavirusin e...

Supë Kremoze me Kërpudha dhe Erëza – Receta Plot Shije dhe Shëndet

Nuk ka kohë më të përshtëshme se kjo për të shijuar një pjatë të mirë supe. Supa në fakt...

Banorët e shtëpive të të moshuarve në Kantonin e Tiçinos mund të vizitohen sërish në dhomat e tyre si dhe të dalin vetë.  Qeveria e kantonit Ticino ka zbutur të premten masat përkatëse për shtëpitë e të moshuarve.

Megjithatë, vizitorët duhet të zbatojnë rregulla të rrepta të higjienës dhe sigurisë.

Franco Tanzi, geriatër dhe koordinator i grupit të punës “Shtëpitë e të moshuarve” në kantonin Ticino, ka sqaruar lehtësimet e fundit në konferencën për media që ka mbajtur sot qeveria. Ai e ka quajtur këtë një “arritje të madhe”.

Shumë të moshuar kanë vuajtur nga vetmia gjatë muajve të fundit, për pasojë, jo pak prej tyre kanë humbur vullnetin për jetë.

Kjo gjë  tani duhet të marrë fund: Nga java tjetër, vizitat në dhomat e banorëve të shtëpive të të moshuarve do të lejohen përsëri.

Rregullorja e re ende duhet të miratohet ligjërisht dhe të dërgohet në shtëpitë e të moshuarve, ka thënë Raffaele De Rosa, kreu i Departamentit të Shëndetit dhe Çështjeve Sociale.

Por dekreti duhet të nënshkruhet dhe vuloset deri të premten në mbrëmje.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Samsung poston të ardhurat më të larta që ka pasur ndonjëherë nga shitjet e telefonave

Samsung Electronics ka njoftuar fitimet tremujore për periudhën korrik-shtator 2020. Kompania raportoi fitimin e saj operativ të tremujorit të...

Turqia dënon ashpër sulmin brenda kishës në qytetin Nice të Francës

Turqia ka dënuar ashpër sulmin e kryer sot brenda një kishe në qytetin Nice të Francës. Në një deklaratë...

Erdoğan zotohet për unitet në 97-vjetorin e Ditës së Republikës

Turqia sot shënoi 97-vjetorin e Ditës së Republikës, e cila përkujton themelimin e emrit të kombit dhe shpalljen e statusit të vendit...

Azerbajxhani i dorëzoi Armenisë kufomat e 30 ushtarëve të vrarë

Hikmet Hajiyev, ndihmësi dhe këshilltari i politikës së jashtme të presidentit të Azerbajxhanit, Ilham Aliyev, tha se ushtria azerbajxhanase i dorëzoi ushtrisë...

Arabi Saudite, arrestohet një person për sulm ndaj Rojës së Konsullatës franceze

Autoritetet saudite njoftuan sot arrestimin e një personi i cili sulmoi me një "mjet të mprehtë" rojen e sigurisë në Konsullatën Franceze...