Zbulohet një organ i ri në kokën tonë

Mos i humb

Po transportonte lëndë drusore të prera në mënyrë të paligjshme, bllokohet mjeti në Lezhë, nën hetim shoferi

Policia e Lezhës ka goditur një rast të krimeve mjedisore, duke bllokuar një automjet, që transportonte lëndë drusore të prerë në mënyrë të...

Ruçi pret Ambasadoren e re të Francës, Barsacq: Franca e vendosur që Shqipëria t’i bashkohet BE

Kryetari i Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, priti Ambasadoren e re të Francës, znj. Elisabeth Barsacq, me rastin e fillimit të mandatit të...

Komiteti i Ekspertëve merr vendimin, Rakacolli: Masat antiCovid do të vazhdojnë pa afat, nuk ka të reja!

Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur të lërë në fuqi masat kufizuese kundër koronavirusit që ishin deri më sot, 2 dhjetor.

Forcat turke neutralizojnë 11 terroristë të YPG/PKK-së në Siri

Njëmbëdhjetë terroristë të YPG/PKK-së u neutralizuan nga forcat turke të sigurisë në zonën e Operacionit “Dega e Ullirit”, në jug të kufirit...

Trupi i njeriut, pavarësisht se sa vite ka që studiohet, vazhdon të na habisë. Një studim i publikuar në “Science Alert” ka konfirmuar zbulimin e një organi të ri në kokën tonë.

Bëhet fjalë për një bashkim gjëndrash pështyme që janë zbuluar së fundmi nga një grup shkencëtarësh të Institutit Holandez të Kancerit, të cilët po ekzaminonin pacientë me kancer në prostatë.

Ky grumbull gjëndrash ndodhet i fshehur në kokën tonë dhe u gjet fare rastësisht gjatë ekzaminimeve me skaner të avancuar te disa pacientë. I kombinuar me injektime të glukozës radioaktive, që shërben për të gjetur më mirë tumoret në trup, skaneri gjeti këto gjëndra mes hundës dhe qiellzës.

Wouter Vogel, udhëheqësi i studimit, shpjegon se është shumë i habitur nga gjetja: “Deri tani dinim për vetëm 3 grupime gjëndrash pështyme të mëdha”.

Ekspertët thonë se ky zbulim nuk ishte bërë deri tani duke qenë se këto gjëndra ndodhen të vendosura në një zonë shumë të vështirë, siç është pjesa poshtë bazës së kafkës

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Galaxy S20 FE do të marrë One UI 3.0 (Android 11) më shpejt sesa pritej

Në fillim të kësaj jave, Samsung ka publikuar udhërrëfyesin për azhurnimin One UI 3.0, duke konfirmuar planet për azhurnimin e mbi 40...

Presidenti Vuçiç paralajmëron vazhdimin e dialogut me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka paralajmëruar vazhdimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, i cili ndërmjetësohet nga Bashkimi Evropian. Në një...

Shpërthim në qendër të Beogradit, raportohet për një të vdekur, dy të plagosur

Një shpërthim është regjistruar sot në Beograd, ku për pasojë një person ka humbur jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 10:00 në qendër...

Facebook do të fshijë lajmet e rreme për vaksinën kundër COVID-19

Facebook tha se do të hiqte postimet që përmbajnë pretendime të rreme për vaksinën kundër COVID-19. Këto masa merren në kuadër të...

Pas 40 vitesh banim në shtëpinë e tij, i moshuari bën zbulimin e pazakontë

Mund të duket e pabesueshme, por është e vërtetë. Një 68-vjeçar ka zbuluar një bodrum që shërbente si strehë të sulmeve ajrore...