Zelensky nënshkruan pakt sigurie me Belgjikën

Mos i humb

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky nënshkroi sot një pakt dypalësh afatgjatë sigurie me kryeministrin belg Alexander De Croo.

Zelensky njoftoi paktin me vlerë 977 milionë euro (1,06 miliardë dollarë) në platformën e mediave sociale X.

Marrëveshja përmban gjithashtu angazhimin e Belgjikës për t’i ofruar Ukrainës mbështetje gjatë periudhës 10-vjeçare të marrëveshjes.

Pakti i sigurisë “për herë të parë” detajon numrin e avionëve luftarakë F-16 që Ukraina do të marrë në 30, tha Zelensky.

Marrëveshja e sigurisë kthehet pas një vendimi nga krerët e shteteve dhe qeverive të NATO-s në një samit në kryeqytetin lituanez Vilnius në korrik.

Aty u ra dakord që shtetet anëtare individuale të lidhnin marrëveshje dypalëshe për të garantuar sigurinë afatgjatë të Ukrainës.

Marrëveshjet sigurojnë që Ukraina do të marrë furnizime me armë dhe ndihmë financiare për të ndihmuar në kapërcimin e hendekut deri në pranimin e synuar të vendit në NATO

- ISLAMSHOP.CH -spot_img
- ISLAMSHOP.CH -spot_img

Të fundit